Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

MODELY POHYBU DEVIZOVÉHO KURZU

3. TÉMA: MODELY POHYBU DEVIZOVÉHO KURZU
- neustálé změny devizových kurzů (zvláště od pol. 70. let)
- motivy vstupu na devizový trh:
o vydělat na deviz. trhu (z pohybu kurzů) – spekulanti – mají otevřenou deviz. pozici – 1 položka, která čelí pohybu kurzu, není zajištěná.
o ochránit se proti nevýhodnému pohybu kurzu (zajištění = hedging).
Spekulanti i hedgeři potřebují zjistit, co ovlivňuje (zapříčiňuje) pohyb kurzu, potřebují předvídat (predikovat) budoucí vývoj.
Různá časová hlediska:
*dlouhé období (desítky let)
*střednědobý horizont (4-5 let)
*krátké období (do 1 roku)
*ultra krátké období (max. několik týdnů)

Prognózy: opírají se o střední hodnotu (průměrnou cenu) v určitém období; variabilitu (měnlivost) v urč. období ===> z toho plyne variabilita cash flow firmy.

graf – dlouhodobý vývoj kruzu DEM/USD (1952-1997) – na začátku cca 4DEM/USD, postupně oslabení dolaru na úroveň kolem 2DEM, pak krátké posílení cca na 3DEM (okolo roku 1985), od té doby opět pokles, v r. 1997 cca 1,5 DEM/USD.
Výhodné pro dlouhodobé investice (inv. celky, výstavba) Američanů v Německu. Situace: v 50. letech postaví v německu podnik (investují do toho své dolárky – ale ne moc – dolar je silný); později inkasují zisky vyjádřené v DEM (která posílila) a tak se jejich zisky reálně zvětšují.
graf – denní vývoj CZK/EUR kurzů Komerční banky – 5.30h až 13.30h (velmi rozkolísaný, velký výkyv v době kdy začínají obchodovat domácí dealeři – ti mají v těchto obchodech největší podíl. Ultra krátké období --> nestabilní veličina (rozsahem je to ale nevelký výkyv). Jak predikovat kurz v takto krátkém období? Rozhodování firmy: v jaké měně si vzít úvěr? (devizové pasivum nebo korunové pasivum?), firmy které vyvážejí (např. Škoda) by potřebovali řídit cash flow z tohoto hlediska (jsou změnou kurzu velmi ovlivňováni).

Žádné komentáře:

Okomentovat