Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Nepřímé nástroje měnového řízení

Nepřímé nástroje měnového řízení jsou v současnosti nejdůležitějšími nástroji měnového řízení. Patří k nim zejména:
a) operace na volném trhu jsou nejpružnějším a významným nástrojem, jímž centrální banka reguluje objem likvidity a úvěrové zdroje obchodních bank a dalších depozitních institucí, jakož i náklady těchto zdrojů. Operace na volném trhu provádí centrální banka prodejem a nákupem státních cenných papírů.
b) diskontní a úroková politika centrální banky
- diskontní sazba – cílem změny je způsobit zdražení, anebo zlevnění úvěrových zdrojů obchodních bank čerpaných od centrální banky. Tím je ovlivňována nepřímo i přímo cena úvěrů poskytovaných obchodními bankami podnikatelům a spotřebitelům.
c) povinné minimální rezervy jsou povinné vklady obchodních bank u banky centrální
d) devizová politika centrální banky sleduje jako hlavní cíl vnější stabilitu měny. Je součástí vládní hospodářské politiky sledující udržení či obnovení vnější ekonomické rovnováhy dosažením vyrovnanosti platební bilance se zahraničním, žádoucí úrovně směnného kurzu měnové jednotky, potřebnou výši rezerv zahraničních platebních prostředků a některé další cíle. Hlavními nástroji jsou změny úrokových měr centrální banky s ohledem na cíle devizové politiky, ovlivňování úrokových měr na peněžním trhu, nákupy a prodeje domácí měny a měn zahraničních...

Přímé nástroje měnového řízení – direktivní, výběrové, administrativní. Přímé nástroje používá centrální banka jako doplněk globální měnové regulace. Doporučení, výzvy, gentlemanské dohody, stanovení zvláštních úrokových sazeb, investiční činnosti

25) Charakterizujte faktoring, jeho obsah a použití

Faktoring je odkup krátkodobých pohledávek bankou nebo faktoringovou společností z iniciativy majitelů pohledávek (věřitelů) bez jejich zpětného postihu při insolvenci dlužníka. Je to způsob financování splátkového obchodu bankou, při kterém dodavatel zboží a služeb prodá své pohledávky za kupujícími bance, zpravidla bez postihu vůči původnímu věřiteli při insolvenci dlužníka. Vyvinul se z eskontu směnek a cese pohledávek.

Pravý faktoring – odkoupení pohledávky věřitele bez zpětného postihu. Faktor při odkoupení pohledávky přebírá za původního věřitele všechna rizika.

Nepravý faktoring – podobá se spíše úvěru na pohledávky. Riziko nezaplacení pohledávky nese nadále dodavatel, původní věřitel, který je klientem banky.

26) Charakterizujte forfaiting, jeho obsah a použití
Forfaiting znamená odkup střednědobých a dlouhodobých pohledávek tuzemskou či zahraniční bankou, aniž by teno příjemce pohledávky mohl uplatňovat vůči prodejci pohledávky regres. Jde o odkup pohledávky zajištěné vhodnými úvěrovými nástroji. Forfaitingové obchody provádějí většinou banky nebo též jako konsorcia bank.

Střednědobé a dlouhodobé pohledávky jsou vystaveny vyšším rizikům likvidity, bonity, převoditelnosti, kursových ztrát. Proto dodavatel, zejména vývozce, je ochoten prodat svou pohledávku bance.

Umožňuje vývozcům urychlit inkaso, obdržet hotovostní platbu při dodávce nebo v krátké době po ní, převést měnová, kursová, úvěrová a další rizika na forfaitéra, zbavit se složité administrativy spojené s evidencí, inkasem, respektive vymáháním splatných pohledávek.

Předmětem mohou být: směnečné pohledávky, pohledávky z obligací a dlužních závazkových listů, účetní pohledávky, nároky vyplývající z akreditivů splatných určitou dobu po viděné, pohledávky bank.

27) Jaké jsou hlavní funkce centrální banky

Funkce centrální banky:
– emisní funkce – právo emitovat hotovostní oběživo a s tím související činnosti (správa zásob oběživa, organizace dodávek bankovek a mincí od výrobců do peněžního oběhu, zařizování tisku bankovek), zabezpečení kvality (stability) měny prostřednictvím řízení peněžního oběhu pomocí nástrojů měnové regulace (ovlivňují množství peněz v oběhu, úrokové míry, devizový kurz). Emisní funkce je v širším smyslu v podstatě náplní její měnové politiky.
– funkce banky bank – vedení účtů obchodních bank (udržují zde své rezervy), úvěry bankám, bankovní dohled, řídí činnost obchodních bank.
– funkce banky státu – vede účty vládním orgánům a útvarům, zabezpečuje krytí jejích finančních potřeb včetně úvěrových (emisemi státních cenných papírů), řízení státního dluhu, vyhlašuje kurz domácí měny k cizím měnám, reprezentuje vládu v mezinárodních institucích.

28) Jaké nástroje měnové regulace používá centrální banka, charakterizujte je
Zabezpečení stability měny prostřednictvím řízení peněžního oběhu pomocí nástrojů měnové regulace. Tyto nástroje jsou používány zejména vůči obchodním bankám a jiným finančním institucím, jakož i vůči nebankovním hospodářským subjektům státu.

Nástroji měnové regulace je ovlivňováno množství peněž v oběhu čili peněžní zásoba, úrokové míry, devizový kurz, což se nepřímo promítá do komplexnějších vlivů na ekonomický růst, zaměstnanost, cenovou hladinu, vnitřní a zahraniční obchod, příliv a odliv kapitálu do země a ze země, na platební bilanci se zahraničím, na stav peněžního a kapitálového trhu v dané zemi a její přístup na zahraniční finanční trhy.

21) Charakterizujte akcii, dluhopis, podílový list

Akcie jsou majetkové obchodovatelné cenné papíry. Jsou emitovány akciovými společnostmi, které si tak zajišťují základní kapitál pro sovu podnikatelskou činnost. Emitent akcie je zavázán plnit práva majitele akcie. Majitel akcie disponuje následujícími právy:
– právo podílet se na řízení akciové společnosti – účast na valné hromadě
– právo dostupnosti informací
– majetková práva (podíl na zisku, právo uspat nově emitované akcie, právo na podílu z likvidačního zůstatku)

Dluhopis je dlužnický cenný papír, který potvrzuje podmínky, za jakých si emitent půjčuje dočasně volné peněžní prostředky. Je to závazek emitenta splatit majiteli dluhopisu dlužnou nominální částku a vyplácet výnosy k určitému datu. Emitent si emisí dluhopisů opatřuje finanční zdroje převážně pro uskutečnění svých investičních záměrů, krytí schodku hospodaření či získání zdrojů pro další operace a využití. Investorům slouží dluhopis ke střednědobému či dlouhodobému uložení kapitálu a úspor. Nemohou žádat jeho splacení před stanoveným datem.

Podílový list je cenný papír, který osvědčuje majiteli jeho podílnictví na investiční společnosti čili na kolektivním investování do cenných papírů a dalších majetkových hodnot. Podílové listy emituje investiční společnost. Jejich prodejem shromažďuje peněžní prostředky a vytváří z nich podílové fondy. Podílový list dává podílníkovi právo na odpovídající podíl na majetku v podílovém fondu a právo podílet se na výnosu.
22) Charakterizujte pokladniční poukázku, depozitní certifikát, vkladový list
Pokladniční poukázky jsou dluhopisy, které vydává stát ke krytí krátkodobých potřeb státního rozpočtu. Zpravidla na období 30 – 60 dnů, státní záruka splacení, nízké úročení. Vydávány na majitele, snadno obchodovatelné.

Depozitní certifikát je krátkodobý obchodovatelný a zúročitelný cenný papír, který vydávají obchodní banky za termínovaná depozita. Je většinou vydáván na majitele s udáním jmenovité hodnoty, data splatnosti a výše úrokové sazby. V depozitním certifikátu banka potvrzuje, že jeho majitel složil v bance jistou peněžní částku na určitou stanovenou dobu a za určitý sjednaný úrok.

Vkladové listy jsou cenné papíry, které emitují banky a spořitelny. Jsou určeny především drobným vkladatelům a podle toho se vyznačují nízkými nominálními hodnotami.

23) Charakterizujte místa obchodování s cennými papíry v ČR

Burza cenných papírů Praha je akciová společnost oprávněná organizovat na určeném místě a ve stanoveném čase prostřednictvím oprávněných osob poptávku a nabídku cenných papírů obchodovatelných na sekundárním trhu.

Burzovní obchody mezi sebou uzavírají jen členové burzy. Člen burzy může obchodovat na vlastní nebo cizí účet.

RM-Systém. Jeho funkcí je nabízet kupujícím a prodávajícím služby potřebné k uspokojení jejich nabídky a poptávky. Přijímá pokyny ke koupi a pokyny k prodeji, vyhodnocuje je a ke každému z nich hledá vhodný protějšek, proti-pokyn. Podnětem pro vznik byl záměr vytvořit prostředí pro snadný, rychlý a zejména přímý vstup na český kapitálový trh pro drobné investory a akcionáře, včetně těch, kteří nabyli akci v kuponové privatizaci.

24) Charakterizujte leasing, jeho obsah a použití
Leasing je pronájem investičního zařízení, předmětů dlouhodobé potřeby a jiných předmětů uživateli za sjednané nájemné na určitou nebo neurčitou dobu. Pronajímatel dává nájemci právo užívat předmět náhradou za platbu stanovených splátek po sjednané časové období. Leasing movitých věcí dominuje nad leasingem nemovitostí. Leasing je druhem financování.

Finanční leasing lze definovat jako pronájem na stanovenou dobu s následujícím převodem vlastnických práv na nájemce při ukončení pronájmu. Doba pronájmu zahrnuje podstanou část doby životnosti pronajaté věci a úhrn nájemného představuje oboustranně výhodnou cenu. Finanční leasing je založen na trojstranném vztahu mezi výrobcem, leasingovou společností a uživatelem pronajatého majetku.

Operační leasing je charakterizován přímým vztahem mezi pronajímatelem, jímž je zpravidla výrobce, a nájemcem. Jde o pronájem věci krátkodobý, případně střednědobý. Pronajímatel udržuje pronajatý předmět, provádí běžné opravy a servis, zařizuje pojištění. Je odpovědný za závady zboží. V případě, že závady neodstraní, nájemce není povinen platit splátky. Po skončení nájemní smlouvy je nájemce povinen vrátit pronajatý předmět pronajímateli.

17) Vysvětlete pojem šeku a jaké náležitosti musí obsahovat

Náležitosti šeku:
– označení, že jde o šek
– bezpodmínečný příkaz zaplatit zaručenou částku
– jméno toho, kdo má platit
– údaj místa, kde má být placeno
– datum a místo vystavení šeku
– podpis výstavce

18) Co je bankovní záruka a s jakými druhy bankovních záruk se můžeme setkat
Bankovní záruka je neodvolatelný závazek banky zaplatit určitou sumu peněz v případě nedodržení podmínek kontraktu dodavatelem nebo nezaplacení zboží a služeb odběratelem.

Platební záruky (aval směnek, záruka za zaplacení zboží, záruka za zaplacení leasingových splátek, za zaplacení směnek) jsou bankovní záruky, ve kterých se banka zavazuje zaplatit buď přímo příjemci, nebo zahraniční bance smluvenou částku v případě, že dlužník není schopen dostát svým platebním závazkům.

Neplatební záruky:
– vadium (bid bond) – v souvislosti s předložením tendrové nabídky. Záruka odběrateli, že jde o závaznou nabídku. Obvykle 1-5 % ceny kontraktu.
– kauce za dobré provedení kontraktu (performance bond) – obvykle až 5 až 10 % ceny kontraktu
– záruka za vrácení akontace – jestliže je nabídnuta předběžná platba pro pokrytí počátečních dodavatelových výdajů, bude za normálních okolností vyžadován tento druh záruky jako ručení za vydané peníze. Částka předběžné platby obvykle představuje 1é – 20 % ceny kontraktu.

19) Vyjmenujte nástroje používané v zahraničním platebním styku, charakterizujte je

Hladké platby – platební příkazy do zahraničí. Platební příkaz je převod částky, která má být zaplacena na účet konečného příjemce platby, z jedné banky na korespondenční banku, popř. třetí banku.

Šek, směnka, dokumentární akreditiv, dokumentární inkaso, bankovní záruky.

Cestovní šek je prostředek platby pro cestující, který je chráněn proti ztrátě a který je použitelný po celém světě pro získání hotovosti, zboží nebo služeb. Vydávají je mezinárodně činné banky, bankovní skupiny a cestovní organizace.

Platební karta je prostředek vývěru hotovosti a bezhotovostních plateb za nákup zboží nebo služeb.

Směnárenské obchody bank, obchody s valutami – obsahem je obchod s valutami (peníze v hotovosti znějící na cizí měnu)

20) Vysvětlete pojmy dokumentární akreditiv, dokumentární inkaso. K čemu jsou vhodné
Dokumentární akreditiv je písemný závazek banky vystavený na základě žádosti jejího klienta (příkazce, kupujícího), že poskytne třetí osobě nebo na její řad určitou platbu, jestliže budou do určité doby splněny akreditivní podmínky. Důsledkem je zesílení bezpečnostních požadavků na straně dovozce i vývozce. Používá se v případech, kdy si partneři nedůvěřují, nestabilní podmínky v zemi kupujícího apod.

Banky prověřují, zda byly splněny podmínky akreditivu, výhradně na základě předložených dokladů.

Dokumentární inkaso je operace banky prováděná na základě příkazu jejího klienta obstarat vydání dokladů opravňujících k dispozici s dodaným zbožím třetí osobě proti zaplacení určité peněžní částky. Platby prostřednictvím dokumentárního inkasa se používají v případech, kdy si vývozce a dovozce vzájemně důvěřují, dovozce je považován za schopného a ochotného provést platbu, politické a ekonomické podmínky v dovozní zemi se považují za stabilní.

16) Vysvětlete pojem směnky a charakterizujte její náležitosti

Směnka je převoditelný, dluhový dokument, z něhož vyplývá bezpodmínečný dlužnický závazek sepsaný v přesně stanovené formě a který poskytuje majiteli směnky neposrné právo požadovat ve stanovenou dobu zaplacení peněžní částky na směnce uvedené.

Směnka cizí (trata) – výstavce přikazuje směnečnému dlužníkovi zaplatit jemu samotnému popř. třetí osobě.

Směnka vlastní (solosměnka) – je příslib samotného výstavce zaplatit v den splatnosti peněžní částku na směnce uvedenou.

Směnka obchodní – vznikla na základě konkrétního obchodu.

Směnka finanční – vznikal jako peněžní půjčka.

Zákonné náležitosti směnky:
– označení jak „směnka“ v textu listiny
– bezpodmínečný příkaz zaplatit určitou částku
– uvedení jména toho, kdo má platit
– uvedení termínu splatnosti (datum, při předložení, za určitý čas po vystavení, po viděné)
– uvedení místa zaplacení
– uvedení jména směnečného věřitele
– datum a místo vystavení
– vlastnoruční podpis výstavce

15) Vyjmenujte základní nástroje bezhotovostního platebního styku a charakterizujte je

Příkaz k úhradě – klient přikazuje své bance, aby převedla k tíži jeho účtu určitou částku ve prospěch třetí osoby. Banka na základě předloženého příkazu k úhradě, kterou současně slouží jako účetní doklad, zatíží účet příkazce odpovídající peněžní částkou. Pořídí data pro mezibankovní zúčtování v clearingovém centru a předá je v předepsané formě do clearingového zúčtování. Po zúčtování platby v CC banka příjemce převezme tato data k zúčtování na svých účtech a připíše převáděnou částku na účet klienta. Tím je platební operace uzavřena.

Druhy: pro každou platbu na samostatném formuláři, hromadný příkaz k úhradě, trvalý příkaz.

Příkaz k inkasu je pokyn bance, aby zprostředkovala převod peněžních prostředků od banky plátce ve prospěch účtu výstavce inkasního příkazu. Platba je iniciována příjemcem platby. Povolení k inkasu z účtu pro jednotlivé příjemce plateb musí být uvedeno ve smlouvě o účtu.

Šek je písemný platební příkaz majitele účtu (výstavce šeku) přikazující šekovníkovi (bance) vyplatit při předložení šeku osobě na šeku uvedené nebo doručiteli určitou částku, uvedenou na šeku, na vrub jeho účtu. Šek je proplatitelný zásadně při předložení.

Soukromé šeky vystavují jednotlivci nebo firmy na banku, u které mají účet. Není známa výše salda, nelze ani odsouhlasit podpis výstavce se vzorem. Tento šek nelze ihned proplatit, a proto se přijímá k inkasu.
Bankovní šeky vystavují banky.

Cestovní šeky jsou nejrozšířenější kategorií šeků. Klienti mohou používat šeky vydané k jejich účtu jako platební prostředek při bezhotovostním placení, nebo k výběru částky v hotovosti.

14) Vysvětlete základní rozdíly hotovostního a bezhotovostního platebního styku

Hotovostní platební styk zahrnuje všechny peněžní pohyby uskutečněné za použití zákonných platidel. Nejvíce rozšířen ve spotřební sféře.

Předmětem bezhotovostního platebního styku je pohyb bezhotovostních – účetních peněz. Místo peněz vystupují převody platebních nároků vůči bankám, znějící na peněžní obnosy. Bezhotovostní platby jdou vždy účetní cestou. Bezhotovostními penězi rozumíme denně splatné pohledávky (vklady na viděnou). Úsporové a termínované vklady se zpravidla za bezhotovostní peníze nepovažují. Služby: zásobování hospodářství penězi, přijímání hotovostních vkladů, noční trezor.


Bankovní účet klienta je chronologicky vedený přehled závazků a pohledávek určité banky, vyplývající z obchodních vztahů s klientem. Bankovní účet je základem pro záznam platebních, úvěrových a jiných peněžně obchodních procesů mezi každým účastníkem platebního styku a zprostředkovatelem pracovního styku. Je výchozím a konečným bodem platby.

Systém bezhotovostního platebního styku v ČR – ČNB řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank a pečuje o jejich hospodárnost. K zajištění jednotného platebního styku a zúčtování v ČR ČNB stanoví:
– způsob provádění platebního styku mezi bankami a zúčtování na účtech bank
– způsob používání platebních prostředků bankami platebního styku.

Nástroje: příkaz k úhradě, příkaz k inkasu, šek, směnka,

Systém ABO (automatizace bankovních operací)

Směrové kódy bank se staly nedílnou součástí čísla účtu každého klienta. Důvodem zavedení byla potřeba přesnější identifikace jednotlivých bankovních ústavů.

Clearingové centrum

12) Jaké náležitosti musí mít úvěrová smlouva

Úvěrová smlouva musí obsahovat:
– závazek banky poskytnout klientovi úvěr v určité výši
– závazek dlužníka poskytnuté peněžní prostředky splatit a zaplatit úroky ve sjednaných termínech
– úrokovou sazbu, za níž je úvěr poskytován
– účel, na nějž je úvěr poskytován
– podmínky čerpání úvěru
– eventuální sankční podmínky pro případy neplnění podmínek poskytnutí úvěru
– číslo účtu, na který je úvěr poskytnut
– způsob zajištění úvěru.

13) Které depozitní produkty bank znáte, charakterizujte je
Prostřednictvím pasivních obchodů banky soustřeďují volné peněžní prostředky různých ekonomických subjektů.

Vklady na viděnou jsou vklady na podnikových a soukromých běžných či žirových účtech, vkladních knížkách apod., s nimiž může klient disponovat bez časového prodlení. Lze vybírat přímo v hotovosti nebo bezhotovostně, neexistují žádné lhůty pro výběr vložených prostředků nebo manipulaci s nimi.

Vkladní knížky jsou přísně zúčtovatelné tiskopisy, v nich jsou vedeny záznamy o úložkách peněžních prostředků v bance. Vklady lze provádět s různou mírou návratnosti těchto vkladů.

Depozitní certifikáty jsou cenné papíry peněžního trhu. Banky tímto způsobem nakupují dočasně volné zdroje. Nízká likvidita, banky nechtějí vykupovat před uplynutím sjednané doby.

Vkladové listy jsou jednorázové vklady znějící buď na jméno, nebo na doručitele, v závislosti na emisních podmínkách jednotlivých bank. Vkladové listy jsou splatné většinou vždy po uplynutí sjednané doby vkladu (2-5 let).

Termínovaný vklad

klient ukládá u banky na pevně stanovenou dobu a sjednanou úrokovou sazbu (bez možnosti předčasné výpovědi klienta i bez ní).

Dluhopis je cenný papír, v němž se dlužník zavazuje věřiteli splatit určitou částku k určitému termínu a vyplatit určitý výnos. S tímto cenným papírem je spojeno právo majitele dluhopisu požadovat splnění tohoto závazku. Banky je emitují za účelem výpůjčky dlouhodobějších peněžních prostředků, které jim slouží jako zdroje financování pro dlouhodobější projekty.

Stavební spoření je účelové spoření spočívající v:
– přijímání vkladů od účastníků stavebního spoření
– poskytování úvěrů účastníkům stavebního spoření
– v poskytování příspěvku fyzickým osobám (státní podpora)

Penzijní připojištění znamená, že účastník pravidelně ukládá smluvenou částku na svůj osobní účet u penzijního fondu a z tohoto účtu (po přičtení státního příspěvku a podílu na výnosu z hospodaření fondu) je mu po splnění smluvních podmínek pravidelně vyplácena sjednaná penze.

Směnečné úvěry

Směnka je zvláštní dlužní úpis. Obsahuje bezpodmínečný dlužnický závazek, sepsaný ve formě přesně stanovené zákonem, který poskytuje majiteli směnky nesporné právo požadovat ve stanovenou dobu zaplacení uvedené peněžní částky. Dlužních se zavazuje (směnka vlastní), anebo je věřitelem zavázán (směnka cizí) k této povinnosti. Směnečné úvěry se člení na úvěry eskontní, akceptační a ručitelské (avalské).

Eskontní úvěr vzniká nákupem směnky bankou před její splatností se srážkou diskontu (úroky za dobu od nákupu do data splatnosti směnky). Banka přebírá postavení věřitele směnečného úvěru. V době splatnosti předkládá banka směnku k proplacení výstavci vlastní směnky.

Akceptační úvěr je založen na tom, že banka akceptuje směnku na ni vystavenou. Akcept je písemné přijetí směnky cizí (traty), čímž se akceptant (banka) zavazuje zaplatit směnečnou částku v době splatnosti směnky. Bankovní akcept činí směnku důvěryhodnější a obchodovatelnou. Praxe: klient vystaví směnku cizí na banku, ve které přikazuje bance zaplatit stanovenou částku majiteli směnky v určitém termínu. Banka zaplatí, klient se zavázal deponovat na svém účtu ve vhodném čase před splatností směnky. Poskytováno prvotřídním klientům.

Avalový (ručitelský) úvěr je krátkodobý úvěr, který zní na pevnou částku a je poskytován na přesně termínovanou lhůtu proti zástavě movitých tržně obchodovatelných věcí nebo práv (movitých zástav).
Spotřební úvěry jsou půjčky soukromým domácnostem a drobným živnostníkům.

Konsorciální úvěr je poskytován společně – podílově s jinými bankami sdruženými v konsorciu. Klientova potřeba financování je natolik velká, že ji nelze pokrýt jedinou bankou.

9) Jaké hlavní typy úrokových sazeb znáte

Úroková míra vyjadřuje podíl úroku na zapůjčené částce, resp. poměr úroku k velikosti zapůjčené peněžní sumy, nejčastěji v procentech za jeden rok.


Typy úrokových sazeb
Základní úroková sazba Základní sazba je dolní mez a banky půjčují peníze s určitou marží nad základní sazbou pro většinu klientely. Základní sazbu si každá banka stanoví sama. Změny základní sazby jsou obvykle způsobeny změnami sazeb na peněžním trhu.
Diskontní sazba Úvěrová sazba, kterou vyhlašuje centrální banka a používá ji při poskytování úvěru obchodním bankám nebo státu. Úvěr poskytuje také na základě reeskontu obchodních směnek. Diskontní sazba je řízenou úrokovou sazbou, není to úroková sazba tržní. Za tuto sazbu se poskytují úvěry pouze bankám nebo státu. Úvěry fyzickým a právnickým osobám se za tuto sazbu neposkytují, i když jsou jí ovlivněny.
Mezibankovní sazba PRIBOR Stanoví se na základě fixingu nabídkových úrokových sazeb vybraných bank působících na trhu mezibankovních depozit v ČR. Stanoví ji ČNB.
Sazba přes noc Jsou sazby na peněžních trzích, krátkodobé, rychle se měnící.
Sazby pokladničních poukázek vládních, státních, centrální banky Úrokové sazby z krátkodobých dlužních úpisů vlády a centrální banky, jimiž se obchoduje na peněžním trhu.


Úrokové sazby jsou pevné (nemění se po celou dobu bankovního obchodu) a pohyblivé, které se tvoří prostřednictvím pevné či neměnné odchylky a indikativní sazby (základní úroková sazba, PRIBOR).

10) Charakterizujte pojem úvěr a hlavní zásady jeho poskytování

Úvěr je přenechání peněžního kapitálu formou zapůjčení, tj. přenechání hospodářského práva disponovat s těmito penězi, proti závazku příjemce později vrátit zapůjčený kapitál a odškodnit subjekt poskytující úvěr zaplacením úroku. Formou jsou volné peněžní prostředky, které by jinak ležely ladem, dávají k dispozici podnikům produkujícím zboží a služby. Úvěr podporuje hospodářskou produktivitu a zajišťuje a umožňuje nepřetržitou výrobu zboží a širokou dělbu práce ve výrobním procesu.

Zásady:
- bezpečnost – banka provádí před poskytnutím úvěru pečlivou analýzu bonity klienta
- likvidita – banka nemůže půjčit veškeré cizí a vlastní prostředky ve formě úvěrů, přestože by jí to přineslo vyšší úvěrové výnosy. Část peněz klientů si musí ponechat jako likviditní rezervu, aby mohla v každém okamžiku vyhovět přání klientů, kteří si chtějí své peníze vyzvednout.
- rentabilita – banky jsou zainteresovány na uspokojivém úrokovém rozdílu – úrokové marži.

11) Jaké druhy bankovních úvěrů znáte, charakterizujte je
Bankovní úvěr je časově omezené, úplatné přenechání peněz obchodní bankou jejím klientům k volnému nebo smluvně vázanému použití.

Kontokorentní úvěr je krátkodobý bankovní úvěr poskytovaný bankou klientovi v určité výši, čerpaný dle potřeby v měnícím se rozsahu až do sjednané maximální hranice (úvěrový rámec). Přitom probíhá zúčtování došlých a odcházejících plateb společně se zúčtování úvěru na jednom, bankou vedeném, kontokorentním účtu. Kontokorentní účty patří do skupiny běžných účtů a mohou mít kreditní nebo debetní zůstatek.

7) Jaké jsou hlavní zásady řízení banky

Při realizaci podnikatelského cíle, kterým je maximalizace hodnoty banky (hodnota akcií), jde o to, najít optimální rovnováhu mezi bezpečnostní a rentabilitou.

Pokud chce banka úspěšně obstát v konkurenčním prostředí, musí:
- držet rizika v určitých mezích (bezpečnost)
- disponovat dostatečnou likviditou (likvidita)
- vykazovat výnosnost přiměřenou tržní úrokové míře (rentabilita)

8) Vysvětlete pojem úvěr a úrok a jejich vzájemný vztah
Úvěr je přenechání peněžního kapitálu formou zapůjčení, tj. přenechání hospodářského práva disponovat s těmito penězi, proti závazku příjemce později vrátit zapůjčený kapitál a odškodnit subjekt poskytující úvěr zaplacením úroku. Formou jsou volné peněžní prostředky, které by jinak ležely ladem, dávají k dispozici podnikům produkujícím zboží a služby. Úvěr podporuje hospodářskou produktivitu a zajišťuje a umožňuje nepřetržitou výrobu zboží a širokou dělbu práce ve výrobním procesu

Úrok – cena za prodané volné peněžní prostředky.

Věřitel má právo požadovat jako odškodnění za půjčené peníze úrok. V případě vkladu se klient stává věřitelem poskytujícím bance úvěr, za který obdrží od banky odškodnění – úrok z vkladu.

3) Charakterizujte hlavní položky bilance obchodní banky

Pojem bilance vyjadřuje ve smyslu účetní rozvahy na straně aktiv strukturu a objem majetku, na straně pasiv zdroje, jimiž je majetek financován. Účetně je bilance vždy vyrovnaná.
Bilance obchodní banky
Aktiva Pasiva
- pokladní hodnoty
- závazky vůči centrální bance
- vklady u peněžních ústavů
- směnky
- státní pokladniční poukázky
- státní dluhopisy
- jiné cenné papíry
- konsonciální účasti
- úvěry a půjčky
- pozemky, budovy, zařízení, ostatní majetkek - závazky vůči jiným bankám
- závazky vůči nebankovním klientům (přijaté vklady)
- emise vlastních obligací
- rezervy ze zákona
- zákonné rezervní fondy
- základní jmění
- ostatní fondy a nerozdělený zisk
4) Jaké jsou základní cíle řízení banky a jak jich lze dosáhnout
Obdobně jako u každého soukromého podniku je nejvyšším cílem řízení banky maximalizace hodnoty firmy, v tomto případě tedy maximalizace hodnoty banky. U akciové společnosti jde o maximalizaci tržní ceny neboli kurzu akcie této společnosti.

Postupy vedoucí k maximalizace zisku obchodní banky:
- řízení úrokové marže (maximalizace rozdílu mezi hrubým výnosem úroků a úrokovými náklady)
- řízení nákladů (kontrola a minimalizace všech neúrokových nákladů
- řízení daní (minimalizace daňových nákladů)
- řízení likvidity a vlastních prostředků

5) Jak vymezuje náš zákon obchodní banku

Dle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách se bankami rozumějí právnické osoby se sídlem v ČR, založené jako akciová společnost, které přijímají vklady od veřejnosti a poskytují úvěry a které k výkonu této činnosti mají bankovní licenci.

6) Charakterizujte aktivní, pasivní a neutrální obchody bank
Aktivní obchody mají přímou vazbu na aktivní stranu bankovní účetní rozvahy. Při těchto obchodech banka manipuluje s peněžními prostředky vlastními i cizími, podniká v oblastech měnících strukturu aktiv i jejich objem, je ve věřitelské pozici, prodává dluhy za různé pohledávky, které jí vznikají poskytováním úvěrů, nákupem dlužních závazků klientů, resp. nároků na plnění těchto závazků včetně nároků na majetek klientů.

Pasivní obchody souvisejí s položkami pasivní strany bankovní účetní rozvahy. Prostřednictvím těchto obchodů banka shromažďuje peněžní fondy, zdroje potřebné ke svému podnikání v obchodech aktivních. Tyto obchody mění objem i struktury pasiv. Banka je v dlužnické pozici, nakupuje dluhy, např. tím, že přijímá vklady, prodává vlastní dlužní závazky různých druhů. K nim lze přiřadit i vydávání vlastních akcií, které jsou závazky vůči akcionářům.

Neutrální obchody nemají přímou vazbu na bankovní bilanci, banka v nich není v postavení věřitele ani dlužníka. Zprostředkovaně však mohou mít určitý odvozený vliv na stranu pasiv nebo aktiv rozvahy. Obstarání a zprostředkování platebního příkazu předpokládá předběžný vklad peněžních prostředků příkazce na jeho účet v bance, obdobně provedení inkasa platby vede k následnému vkladu klienta na bankovní účet. Komisionářské transakce, k jejichž uskutečnění banka požaduje určitou peněžní zálohu. Depotní obchody (úschova cenností), správa cenných papírů, finanční a investiční poradenství.

1) Vysvětlete pojmy státovka, bankovka a měna

Státovky – cenný papír, který vydává stát ke krytí svých dluhů. Jsou v podstatě dlužními úpisy státu. Původně vydávány do oběhu feudálními státy, které jimi kryly výdaje svého hospodářství. Způsobovaly znehodnocování peněžního oběživa – příjem z tiskařského lisu.

Bankovky – papírové peníze kryté drahým kovem. Vznikly jako vlastní směnky bankéřů (původně směnárníků, zlatníků), splatná na požádání. Nyní mohou bankovky emitovat výhradně centrální banky.

Měna – peněžní soustava, používaná a zákonně upravená na území určitého státu. Předmětem jejího konkrétního uspořádání jsou její formy (mince, bankovky), vztah k měnovým jednotkám jiných států, způsob vydávání, regulace peněžního oběhu.


2) Co je finanční trh, jaké má funkce, jak je členěn
Finanční trh představuje:
- místní a časové soustředění nabídky volných peněžních prostředků a poptávky po nich, disponibilních platebních prostředků a kapitálu
- soustavu institucí, jejich vzájemných vztahů a nástrojů používaných společností lidí k soustřeďování, rozdělování a používání těchto volných prostředků
- soubor různých finančních služeb spojených s pohybem peněž za těmito účely

Poslání peněžního trhu:
- soustřeďuje volné finanční přebytky jako úspory
- přerozděluje je
- rozmisťuje je na základě nabídky a poptávky

Funkce peněžního trhu:

- depozitní a úvěrové
- platební
- likviditní
- zabezpečení bohatství
- ochrana proti rizikům
- politické (pro uplatnění vládních záměrů)

Členění finančního trhu
- peněžní trh – obchoduje se zde s krátkodobými penězi, především úvěrovými se splatností do 1 roku. Jednotlivci i organizace poskytují přechodné přebytky peněžních prostředkům jiným, kteří mají krátkodobý nedostatek prostředků. Předmět obchodování: hotové peněžní prostředky, krátkodobé cenné papíry (vkladní knížky, směnky, depozitní certifikáty, vkladové listy, obchodní cenné papíry podniků, pokladniční poukázky vlády a centrální banky.
- kapitálový trh – obchoduje se s penězi dlouhodobými. Trhu střednědobých a dlouhodobých úvěrů poskytovaných bankovními i nebankovními subjekty, zejména trhu s cennými papíry. Předmětem obchodování jsou finanční nástroje v podobě akcií, obligací, hypoték, forfaitingových dokumentů atd.
- primární trh – prvotní prodej a nákup finančního aktiva. Zajišťují přímou přeměnu volných peněžních zdrojů na finanční investice
- sekundární trh – umožňuje další prodej a nákup finančních aktiv, která byla uvedena do oběhu na trhu primárním

Společensko zábavní služby

2. Společensko zábavní služby
- placené
- bezplatné

Zaměřují se na odpočinek, relaxaci, zábavu a sport. Velmi často jsou poskytovány jako služby doplňkové ke službám stravovacím, ubytovacím apod. Řadíme sem bar, kavárny, vinárny, varieté, koliby, salaše, hostince a pivnice. Svým vybavením vytvářejí vhodné prostředí pro společenskou zábavu, společenské setkání. Součástí může být živá nebo reprodukovaná hudby, tanec, hry, hrací automaty…

3. Cateringové služby

Představují poskytování stravovacích služeb v uzavřených objektech objednavatele (např. bankety, stravování v letadlech)

4. Ubytovací služby

Zajišťují poskytování přechodného ubytování a služeb s ubytováním spojených. S rozvojem CR stoupá poptávka po ubytování a jiných doplňkových službách.

Činnosti podniku společného stravování

Činnosti podniku společného stravování

Společné stravování je součástí cestovního ruchu, úzce souvisí také se službami ubytovacími.

Zvláštnosti:
 výroba a prodej probíhá na 1 místě, následuje okamžitá spotřeba
 nevyrábí se na sklad
 rychlá a častá obměna sortimentu
Podnikatel na sebe bere určitou míru rizika a vkládá do podnikání svůj kapitál – náročnost na lidský kapitál (vysoké investice na vybavení, velký počet pracovníků, požadavky na vzdělání, mzdové náklady, nutná motivace, řízení, organizování..).

Služby ve společném stravování:
1. společné stravování
2. společensko zábavní služby
3. cateringové služby
4. ubytovací a doplňkové služby

Společné stravování - charakteristika:

1. Společné stravování - charakteristika:
Společné stravování představuje činnost spojenou s hromadnou výrobou, prodejem a spotřebou jídel a nápojů pro velké skupiny obyvatelstva, která je organizována mimo domácnost. Stravování je buď za plnou nebo částečnou úhradu v prostorách, které jsou zpravidla místně spojeny s výrobou.

• ovlivňuje ŽÚ obyvatelstva neboť šetří čas potřebný k přípravě pokrmů v domácnostech
• vhodná nabídka zajišťuje racionální výživu
• vytváří nové pracovní příležitosti
• podílí se na tvorbě HDP
• působí na rozvoj ekonomiky tím, že ovlivňuje rozvoj dalších odvětví
• součást národní kultury

Plní funkci:
a) základní stravování – nejdůležitější (obědy, večeře)
b) doplňkové – občerstvení v restauracích, bufetech…

Členění společného stravování podle poskytovaných služeb:

Členění společného stravování podle poskytovaných služeb:
- Restaurační – nejrozšířenější, úzce souvisí s rozvojem CR a obchodu, strávníci hradí náklady v plné výši, součástí ceny je i zisk podnikatele, časté spojení s ubytovacími službami a společensko zábavními

- Závodní – plní funkci základního a doplňkového stravování pro pracovníky podniku v průběhu pracovní doby, čili je určeno pro určitý okruh spotřebitelů (v případě volné kapacity může poskytovat stravování i cizím strávníkům, strávníci hradí pouze část nákladů na přípravu stravy, zbytek hradí podnik

- Školní – zahrnuje stravování dětí, žáků, studentů a zaměstnanců škol poskytované ve školních jídelnách MŠ, ZŠ, SŠ a VŠ (menzy), strávník hradí pouze část ceny jídel, hlavním účelem je zajištění správné výživy pro jednotlivé věkové skupiny
- Ústavní (nemocnice, armády, domovy důchodců, lázně) – každá skupina má specificky upravenou stravu

Výše nemocenské dávky

f) výše nemocenské dávky
1-3 den 25% upraveného DVZ
4-x den 69% upraveného DVZ

Nemocenská dávka je přirážka k ČM!
Př: Pracovní neschopnost 10 dnů
HM – 120 000
Počet dnů 365
DVZ = 120 00: 365 = 329 Kč
Úprava : 90% z 329 Kč = 296 Kč
1-3 den : 25% z 296 = 74 Kč
74+74+74 = 222

4-10 : 69% z 296 = 204*7=1428 celkem:1650


Struktura mzdy

Hrubá mzda (HM)
- sociální pojištění (SP) – 8% z HM zaokrouhlujeme v Kč nahoru
- zdrav. Pojištění (ZP) – 4,5% z HM zaok. v Kč nahoru
- daň z příjmů (Dzp) – po slevě, záloha
= čistá mzda (ČM)
- srážky (strava,manko,výživné)
+ přirážky (nemocenská dávka, cestovní náhrady)
= vyplácená mzda

základ daně = HM-SP-ZP (zaok.na 100 nahoru)
daně = ZD * sazba (tabulka)
daň po slevě = daň-slevy (tabulka)

Ostatní složky mzdy

2.Prémie
= za splnění předem stanovených úkolů
- prémiový řád (splnění plánů tržby, kvality…)

3.Odměny
= práce navíc

4.Podíl na zisku
- ze zisku odvedeme státu daň z příjmu
- pro zaměstnance je to část čistého zisku

5.Náhady mzdy
= část mzdy při nepřítomnosti v práci (nemocenské dovolené)

a) dovolené
- min. 4 týdny za kal. Rok (domluva se zaměstnav.)
- vyplácí nám průměrnou mzdu (která vychází z minulého čtvrtletí)
Př: dovolená 7 dnů v březnu
HM z říjnu , list , pros.
Mzda : 16000 + 15000 + 20 000 = 51 000/ 51 000 : 60 = 850
21 + 20 + 19 = 60

5.Náhrady mzdy

b) pohotovost
- na pracovišti min. 20% z prům. mzdy
- mino pracoviště min. 10% z prům. mzdy

c) nemocenská dávka
- pracovní neschopnost
- ošetřování člena rodiny (např.nemocné dítě, max.nárok být doma je 9 dnů)
- peněžitá pomoc v mateřství

d) výše nemocenské dávky

pro všechny kalendářní dny
- vyměřovací základ / den = HM za 12 kal. Měs.
Počet kalen.dnů
- výpočet platí jen pro prvních 14 dnů

e) úprava daňového vyměřovacího základu
do 510 Kč 90%
510-730 Kč 60% prvních 14 dnů

510-730 100%
510-730 60% 15 – x dnů

Ostatní složky mzdy

Ostatní složky mzdy

1.Příplatky – státem určené (povinné)
- dobrovolné (nepovinné)

a) povinné příplatky

- přesčas 25% průměrné mzdy nebo si vybere náhradní volno
př: prac. Dny : 21 dnů = 168 hod.
odpracované : 180 hod.
přesčas : 12 hod.
čas mzda : 80 Kč/hod.
prům.mzda : 84 Kč/hod.
HM = ZM + PP
ZM = 180 * 80
PP = 12 * 84 * 0,25 = 252
- svátek 100% prům. mzdy
- za noc min. 6 Kč/ hod.
(od 22 – 6 ráno , musíme pracovat min. 3 hodiny, pak nám začne platit přesčas)
- za stížené pracovní podmínky min. 6 Kč/ hod.

b) nepovinné (motivace)
- So, Ne, odpoled., směny

Mzda

Mzda
- zaměstnanci přísluší mzda za vykonanou práci.

Minimální mzda – nařízená vládou od 1.1 2006 je 7570 kč a od 1.7 2006 7955 kč nižší minimální mzdu mohou dostat mladiství,lidé od 18- 21 let a invalidé

Minimální mzdový tarif – zaměstnavatel musí zařadit zaměstnance do
příslušného tarifního stupně podle vládního
nařízení (zákona) a podle toho vyplácet min.
mzdu
- je 12 tarifních stupňů

Mzdový systém
- způsob odměňování v podniku

určení formy základní mzdy
pohyblivé složky: a) státem určené b) nepovinné

Formy mzdy

Formy mzdy

1.časová
- zaměstnanec je odměňován podle času práce
- Kč/hod. počet odpracovaných hodin
- Záleží na nadřízeném , jak bude zaměstnance motivovat , aby nedocházelo ke ztrátám.

2.úkolová
- závisí na množství odvedené práce
- stanovena norma (Kč/ks , Kč/m čtvereční)
- např. výkon Kč/ks

3.podílová
- podíl na dosažených výsledcích tzn. % z tržby
- např. stánkový prodej

4.smíšená
- časová + podílová , časová + úkolová

5.pevná
- měsíční mzda
- např. sekretářka, účetní, samostatný tech. Pracovník

CENOVÁ PRUŽNOST

CENOVÁ PRUŽNOST
- poptávkově orientovaná cena
- podstata: zjišťujeme reakce poptávky na změny cen a podle toho se určí cenová strategie

Varianty:
1. Pružná poptávka (elastická)
- chová se podle zákona poptávky (s rostoucí cenou poptávka klesá)
- o pružnosti poptávky rozhoduje důležitost pro zákazníka a nenahraditelnost z hlediska
konkurence
- strategie podniku: snaží se snižovat ceny a zvyšovat výrobu

2. Nepružná poptávka (neelastická)
- při snižování nebo zvyšování ceny zůstává pořád stejná (energie, benzín, plzeňský Prazdroj)
- strategie podniku: snaha zvyšovat ceny

CENOVÉ ZMĚNY

CENOVÉ ZMĚNY
Podnik v průběhu prodeje cenu buď zvýší nebo sníží.
Příčiny:
a) tržní (sezona, konkurence) – podnik sleduje ceny konkurence
b) nákladová (mění se cena vstupu) – podnik sleduje daně, inflaci, měnový kurz, růst mezd, sociální pojištění, ceny ropy, energie…
c) výrobková – inovace výrobku, nákup dlouhodobého majetku…

PSYCHOLOGICKÉ PŘÍSTUPY PŘI TVORBĚ CENY
= ovlivnění potřeb zákazníků
- reklama
- ceny končící 9 – Baťovy ceny 2999,-
- balíčky produktů
- cenové řady
- luxusní zboží se zaokrouhluje na nuly nahoru
- umístění zboží v úrovni očí nakupujícího, v místech pokladny
- slevy: sezónní, množstevní, pro stálé klienty
- umělá sleva (sleva, která není slevou!)
- DPH drobným písmem

Odměňování zaměstnanců

Odměňování zaměstnanců

- zákony:o mzdě, o platu, o min.mzdách, daňové, atd…

Plat – odměna pro státní zaměstnance příspěvkových a rozpočtových organizací.
Mzda – odměna v podnikatelské sféře

- plat je přesně stanoven podle zákona
- mzdu určuje podnikatel , ale musí dodržet minimální mzdu výše

Složky platu
platová třída – druh práce + kvalifikace (v tab.jaký plat má dostávat)
- platový tarif platový stupeň – odpracovaná doba
- ostatní složky platu – příplatky,prémie,přesčas,svátky

- Zvláštní platový tarif mají příslušníci bezpečnostních institucí (policie,hasiči,záchranka,celníci)

METODY TVORBY CEN

2. Metoda podle konkurence:
- je založená na tom, že si nejprve zjistíme konkurenční ceny a podle ní si stanovíme cenu
a) prodejní cena = konkurenční cena: tuto metodu volíme jestliže je konkurence silná a mi nechceme konkurenční boj
b) prodejní cena - konkurenční cena: tímto naznačujeme vyšší úroveň a lepší místo
c) prodejní cena - konkurenční cena: chceme získat zákazníky

Výhody a nevýhody konkurenční metody:
V: - jednoduchost
N: - nebere se ohled na náklady

3. Metoda ceny vnímatelné zákazníkem
- základem je průzkum trhu zákazníků, kde zjišťujeme, kolik jsou zákazníci za zboží ochotni zaplatit

Výhody a nevýhody ceny vnímatelné zákazníkem:
V: - cena odpovídá představám zákazníka
N: - stojí nás to náklady na průzkum trhu
Závěr: ideální přístup je, když si spočítáme N (kalkulační přirážka) + zjistíme ceny konkurence + průzkum poptávky

CENOVÉ STRATEGIE

CENOVÉ STRATEGIE
strategie = dlouhodobý záměr z hlediska ceny, kterým se firma řídí několik let

nízká – Strategie pronikání na trh = produkt na trhu již existuje (u konkurence), naším
cílem je zvýšit prodejnost našeho výrobku
• zvolíme nízké ceny, tzn. nízké N, to vede ke zvýšení poptávky, roste zisk,
ale zisk/1 výr. je minimální
• vytlačujeme konkurenci
• po ústupu konkurence ceny mírně zvýšíme, snažíme si udržet poptávku
vysok.– Strategie sbírání smetany = na trhu není podobný produkt (dočasně bez konkurence), naším cílem je max.zisk (z hlediska krátkodobého období)
• zvolíme vysoké ceny, tzn. vysoké N, ale máme max. zisk/1 výrobek (tzn.že výrobků je omezený počet)

Závěr: ideální je zvolit si strategii mezi těmito dvěma

N na 1 výrobek – zákon hromadění

N na 1 výrobek – zákon hromadění

- fixní/1 výrobek: s růstem objemu výroby se snižují
- variabilní/1 výrobek: s růstem objemu výroby zůstávají přibližně stejné -proporciální, když se zvýší tak progresivní, sníží degresivní

Schéma proporciálních N:
Bod zvratu:
Tabulka fixních a variabilních N:

FN = 100
VN = 30/1ks
Počet výrobků FN (cena) VN (cena) Celkové N FN/1 výr. VN/1 výr. Celkové N/1 výr.
1 100 30 130 100 30 130
10 100 300 400 10 30 40
100 100 3000 3100 1 30 31
200 100 6000 6100 0,5 30 30,5

METODY TVORBY CEN

METODY TVORBY CEN

- marketingový přístup při tvorbě cen „3C“
spočítáme průzkum průzkum


Nákladově stanovená cena
Konkurenční ceny

Cena vnímatelná zákazníkem

vysoká cena

(dumpingová 100,- 120,- 200,-
cena)

Cílem je, abychom se s nízkými náklady dostali k vysoké ceně.
1. Nákladové stanovení ceny:
- prodejní cena = N + Z
- náklady: - přímé – umíme přesně stanovit na 1 výrobek (např. pořiz. cena zboží, surov.,
ceny faktur, doprava)
- nepřímé – neumíme přesně stanovit na 1 výrobek, musí se buď rozpočítat
nebo odhadnout (energie, mzdy, nerovnoměrné odpisy, reklama)
- nákladové stanovení ceny = N přímé + N nepřímé + ZISK
- nákladová metoda vychází z kalkulačního vzorce
Výhody a nevýhody nákladové metody:
V: - jednoznačné pravidlo
- prodejní cena vždy obsahuje zisk
N: - pracnost a nepřesnost
- nerespektuje ceny konkurence

CENA

CENA

CENA V MARKETINGU
Cena = peněžní hodnota produktu
- cena tvoří peníze za prodávaný produkt
- cílem jsou předpokládané tržní ceny (volné nebo smíšené)
- barter (zboží za zboží)

Podoba ceny:
• práce – mzda, plat
• úvěr – úrok
• číšníci –spropitné
• soukromé školy – školné
• pojistné

Charakteristika ceny v MIXU:
• Produkt – hledisko nabídky
• Cena – nejpružnější prvek MIXU (můžeme ji měnit) – hledisko poptávky
• Propagace (reklama) – hledisko nabídky
• Distribuce – hledisko nabídky

- cena jako jediný prvek v MIXU přináší příjem
- výrazně ovlivňuje chování zákazníků (kladně, záporně)

Cíle při stanovení ceny:

Cíle při stanovení ceny:
• maximální zisk
• maximální prodejnost (např. sezónní prodej)
• z hlediska dlouhodobého záměru - zvyšovat podíl na trhu
• z hlediska krátkodobého záměru – likvidace konkurence
- pokud firma bude prodávat výrobky za nižší cenu, než jsou N, jedná se o tzv. „dumpingové ceny“ – jediným záměrem je vytlačení konkurence
• velmi důležitá je také návratnost investic (zvýšení podílu na zisku – dividenda)


FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ CENU
- vnitřní
- vnější

Vnitřní:
- základem jsou N, souvisí s množstvím výroby
- fáze životního cyklu (na začátku jara se prodejci zbavují zimního zboží)
- strategie cen (strategie = dlouhodobý záměr, kterým se firma řídí několik let)

Vnější:
- konkurenční ceny – ovlivňuje nás konkurence
- ovlivňují nás daně (DPH, spotřební)
- kupní síla obyvatelstva
- při dovozu ovlivnitelnost clem, měnovým kurzem koruny

CENA NA TRHU

CENA NA TRHU
Trh = místo, kde se setkává nabídka s poptávkou
Výchozími informacemi pro nás tedy budou:
- křivka N
- křivka P
- rovnovážná cena
N – s rostoucí cenou roste nabídka
P – s rostoucí cenou klesá poptávka
RC – rovnovážná cena

Křivky nákladů (N fixní a variabilní)
- jsou to N z hlediska objemu

- fixní: s růstem objemu výroby zůstávají stejné, mění se skokem (nájem, pojištění, úroky, rovnoměrné odpisy)
- variabilní: s růstem objemu výroby se zvyšují (mzdy, energie, cena surovin)

ROZDĚLENÍ ŽIVNOSTÍ:

ROZDĚLENÍ ŽIVNOSTÍ:
1. podle druhu činnosti:
a) obchodní
b) výrobní
c) poskytování služeb

2.) podle vzniku práva k provozování činnosti
a) ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
b) koncesované
- provozování pouze na udělení koncese

PŘERUŠENÍ PODNIKÁNÍ:
- přerušit lze maximálně na 2 roky, jinak se hlásí živnostenskému úřadu ( musí povolit )

ZÁNIK ŽIVNOSTI:

ZÁNIK ŽIVNOSTI:
1.) smrtí podnikatele
2.) zánikem právnické osoby, výmazem zahraniční osoby z obchodního rejstříku
3.) uplynutím doby, pokud bylo vydáno na dobu určitou
4.) rozhodnutím živnostenského úřadu o zrušení živnostenského oprávnění

POVINNOSTI VYPLÝVAJÍCÍ ZE ŽIVNOSTENSKÉHO ZÁKONA:

povinnosti podnikatelů:
- povinnost dokladovat kontrolním orgánům způsob nabytí prodávaného zboží nebo materiálu k poskytování služby
- povinnost zajistit, aby v provozovně, kde se prodává zboží spotřebitelům, byla ve vymezené době přítomna osoba znalá českého nebo slovenského jazyka
- na požádání kupujícího vydávat doklady o prodeji zboží, kopie dokladů je podnikatel povinen uschovávat po dobu 3 let, pokud zvláštní předpis nestanoví jinak
- každý podnik dostane své IČO

PRÁVNÍ FORMY PODNIKÁNÍ:

PRÁVNÍ FORMY PODNIKÁNÍ:
- podnikatel si musí zvolit formu podnikání tzn. podle jakého práva (zákonů) se bude jeho podnikání řídit

a) ŽIVNOSTI
b) OBCHODNÍ SPOLEČNOSTI
c) DRUŽSTVA
d) STÁTNÍ PODNIKY

ODLIŠNOSTI (KRITÉRIA VÝBĚRU)
1.) podle počtu zakladatelů
2.) podle složitosti založení
3.) podle základního kapitálu
4.) podle způsobu ručení společnosti
5.) podle rozdělení zisku
6.) podle způsobu řízení

ŽIVNOST

ŽIVNOST
- je soustavná činnost provozovaná samostatně, pod vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených zákonem (nepřetržitě)

SUBJEKTY:
A) FO
B) PO

ŽIVNOST NENÍ:
- činnosti vyhrazené zákonem státu nebo určené PO (např. pošta)
- využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti (autorský zákon, vynálezy)
- povolání lékařů, advokátů, notářů apd.

PODMÍNKY K PROVOZOVÁNÍ ŽIVNOSTI:
= PO, FO ( jejich zástupce)
a) všeobecné podmínky
- 18 LET
- způsobilost k právním úkonům
- bezúhonnost (dle výpisu z tr. rejstříku)
- předložení dokladu a tom, že FO nemá daňové nedoplatky
b) zvláštní
- vyučení v oboru, speciální zkoušky, vzdělání + praxe

c) průmyslovým způsobem
- umožňuje získat právo k provozování více živností na základě jednoho živnostenského oprávnění

DOKLADY PŘI ZALOŽENÍ ŽIVNOSTI:

DOKLADY PŘI ZALOŽENÍ ŽIVNOSTI:
1.) „OHLÁŠENÍ“ ŽÁDOST ( ohlašovací, koncesovaná)
a) na živnostenském úřadě
b) na internetu

2.) OBČANSKÝ PRŮKAZ
3.) VÝPIS Z TRESTNÍHO REJSTŘÍKU ( na okresním soudě)
4.) DOKLAD O BEZDLUŽNOSTI NA DANÍCH ( na finančním úřadě nebo správě sociálního zabezpečení)
5.) DOKLAD O PRÁVNÍM VZTAHU K NEMOVITOSTI (katastrální úřad)
6.) POTVRZENÍ ODPOVĚDNÉHO ZÁSTUPCE
7.) DOKLAD O VZDĚLÁNÍ A PRAXI

ŽIVNOSTENSKÉ OPRÁVNĚNÍ:
= doklad o možnosti provozovat živnost

a) živnostenský list
b) koncesní listina

Charakteristiky předmětů SD

Charakteristiky předmětů SD
Daň z piva
Předmět daně – pivo
Sazba – je % extraktu původní mladiny v Kč / hl, 2 skupiny sazeb - snížená pro malé nezávislé pivovary a sazba pro ostatní právnické osoby

Daň z lihu
Předmět daně – líh obsažený v jakýchkoli směsích s jinými látkami
Sazba daně – Kč / 1 hl ethanolu
Daň z tabákových výrobků
Předmět daně – tabákový výrobek
Sazba daně - Kč

Daň z minerálních olejů
Předmět – minerální oleje (benzín, plynové a topné oleje, zkapalněné plyny)
Sazba daně – Kč / 1000 l

Daň z vína
Předmět daně – víno
Sazba daně – Kč / hl

Podnikání

Podnikání
- pojmy, formy podnikání, zahájení podnikání, živnost

PODNIKÁNÍ
- soustavná činnost provozovaná samostatně (pod vlastním jménem, na vlastní zodpovědnost) za účelem zisku

PODNIK
- je soubor majetku a osob k podnikání

PROVOZOVNA
- je místo, kde se provozuje podnikání (restaurace, hotel)
- obchodník i živnostenský zákon upravuje že, provozovna musí mít označení :
jméno a příjmení
odpovědného zástupce
IČO
provozní dobu
označení kategorie nebo ubytovací třídu ( hotel )

PODNIKATEL

PODNIKATEL
A)FO
B) PO

PODNIKATEL JE OSOBA, KTERÁ PODNIKÁ:
- na základě živnostenského oprávnění (listu)
- na základě jiného než živnostenského oprávnění (lékaři, advokáti, daňový poradci)
- je osoba zapsaná v obchodním rejstříku
- je osoba, která podniká v zemědělství

FYZICKÁ A PRÁVNICKÁ OSOBA Z HLEDISKA EKONOMIKY:

A) FO
1.) podnikatelé = živnostníci
- podnikající na základě živnostenského oprávnění
2.) zaměstnanci
- osoby schopné vstupovat do pracovně-právních vztahů se svými zaměstnavateli

B) PO

1.) obchodní společnost
- v.o.s.
- k.s.
- s.r.o.
- a.s.

2.) družstva

3.) státní podniky
- zapisují se do obchodního rejstříku

Daňová povinnost DPH, Spotřební daň

Daňová povinnost DPH
- daňová povinnost (daň je odváděna do státního rozpočtu) vzniká při porovnání DPH na vstupu a výstupu
DPH výstup (prodej) > DPH vstup (nákup) => daň. Povinnost (platíme)
DPH výstup (prodej) <> nadměrný odpočet (daň nám vrací FÚ)

Zdaňovací období
= doba, za kterou se sleduje, počítá a platí DPH
- obrat do 2 mil. za předchozí kalendářní rok – čtvrtletní zdaň. období
- obrat nad 10 mil. za předchozí kalendářní rok – měsíční
- obrat 2 – 10 mil. plátce si vybere
Spotřební daň
- je to nepřímá selektivní daň
- má regulační funkci – ochrana zdraví (cigarety, alkohol)
- ochrana životního prostředí (pohonné hmoty)

Předmět daně
- jsou vybrané výrobky, vyrobené v ČR a dovezené ze zahraničí
a) pivo
b) víno
c) líh, lihoviny
d) tabákové výrobky
e) minerální paliva (oleje)

Spotřební daň

Poplatník – kupující
Plátce – provozovatel daňového skladu (výrobce, velkoobchod, dovozce)

Výběr daně:
- je v souladu se zeměmi EU
- daň se vybírá co nejblíže místu uskutečnění spotřeby, což je den uvedení do volného oběhu
- doba od výroby do dne uvedení do volného oběhu se nazývá dobou podmíněného osvobození (daň se neplatí)

Zdaňovací období
- 1 měsíc, splatnost do 25 dnů následujícího měsíce
- denní zálohy, pokud daň. Povinnost přesáhne 10 mil.

Daňová povinnost
- nastává při vyskladnění

Správce SD
- celní úřad

Uskutečnění zdanitelného plnění

Uskutečnění zdanitelného plnění
- je dnem dodání zboží nebo služby
Přiznání daně
- ke dni zdanitelného plnění
- ke dni platby
* záleží na tom, který den nastane dřív

Daňový doklad
- vystavuje prodávající při prodeji
- náležitosti daňového dokladu jsou obsaženy v zákoně o DPH
- dělí se na: - běžný (faktura)
- zjednodušený (paragon) – vydává se pouze do hodnoty 10 000,- v hotovosti

Výpočet
DPH = základ daně * sazba
Základ daně – je cena snížená o daň
Sazba – základní 19 % ze základu d.
- snížená 5% ze základu d. (co se zdaňuje sníženou sazbou je v z. o DPH)
- u stravovacích služeb je sazba 19 %

Výpočet zdola, Výpočet shora

Výpočet zdola
- známe základ daně a sazbu
DPH = ZD * sazba
Př. ZD……..200,-
Sazba…..19 %
DPH = 200 * 0,19 = 38,-
Cena s DPH = 200 + 38 = 238,-

Výpočet shora
- známe cenu s DPH
DPH = cena s DPH * koeficient
Koeficient = sazba / (100 + sazba) – 19 % = 0,1597
- 5 % = 0,0476
Př. Cena s DPH….476,-
Sazba………...19 %
DPH = 476 * 0,1597 = 76
Cena bez DPH = 476 – 76 = 400,-
* zaokrouhlujeme na 0,1 nahoru nebo necháme v haléřích

Funkce daně

Funkce daně

1) Fiskální (rozpočtová)
- znamená to vybrat optimální daně do státního rozpočtu (stát chce vysoké daně, podniky a občané co nejnižší)

2) Regulační
– omezení produkce zdraví škodlivého zboží, proto co nejvyšší spotřební daň – cigarety, alkohol, benzín – daň zvyšuje cenu u tohoto škodlivého zboží

3) Sociální únosnost
- daň nemá zhoršovat finanční situaci obyvatel a firem, únosná hranice

4) Vymahatelnost
- schopnost státu vybrat daně m závisí to na jednoduchosti daňové soustavy, technickém vybavení a kvalifikaci občanů - pracovníků

Důležité pojmy

Plátce = odvádí daň
Poplatník = platí ze svého důchodu

Výpočet daně
Daň = základ daně * sazba
Základ daně = hrubá mzda – sociální pojištění – zdravotní pojištění
Sazba = % ze základu daně

Předmět daně
= to, co se zdaňuje, např. daň z nemovitosti – zdaňuje se nemovitost

Zdaňovací období
= doba za kterou se daň sleduje, vypočítá, přiznává a zaplatí

Správce daně
- finanční úřad
- celní úřad

Nepřímé daně

DPH = daň z přidané hodnoty
- je to nepřímá a univerzální daň
- upravuje ji zákon o DPH
- tvoří část ceny výrobků a služeb
- každý z distributorů a zpracovatelů přidá hodnotu (ke statku, službě), ze které platí daň

Předmět daně

Předmět daně
a) prodej zboží nebo nemovitosti a služeb v tuzemsku
b) pořízené zboží z EU a pořízení dopravního prostředku (nového) z EU soukromou osobou
c) dovoz z neelejských států EU

Poplatník = kupující
Plátce = prodávající

Podmínky plátce DPH
- osoby povinné k dani – fyzické a právnické uskutečňující ekonomické činnosti
- sídlo, místo podnikání, provozovna v tuzemsku
- za posledních 12 kalendářních měsíců jdoucích po sobě měla firma obrat nad 1 mil. Kč

Registrace
- do 15 dnů od skončení měsíce, kdy tržby překročily limit 1mil. Kč
- dobrovolná registrace – dodavatelé plátců DPH, firmy s daňovým přeplatkem (vývozci)

Termín placení
- 1. den za 3 měsíce po překročení

Družstva

Družstva
- společenství neuzavřeného počtu lidí, v průběhu činnosti mohou přistupovat noví členové
- v názvu povinně musí být slovo družstvo
- zakládá min. 5 fyz. osob nebo 2 právnické
- podmínkou členství je splácení členského vkladu, určen stanovami družstva, vklad je jednotný, všichni mají stejné hlasovací právo na valné hromadě
- členem může být i 15letá osoba
- vedení družstva (funkční období – 5 let) – nejvyšší orgán – členská schůze
- statutární orgán – představenstvo
- kontrolní orgán – kontrolní komise
- min. kapitál 50 000,-
- neručí za závazky
- družstvo povinně zřizuje nedělitelný fond – splácení , minimálně polovinu základního kapitálu, tvořen postupně ze zisku (obdoba rezervní fondu)
- družstva – zemědělská, obchodní (jednota), výrobní, spořitelní a úvěrové, bytové

D A Ň O V Á S O U S T A V A

= soustava daní v určitém státě

Daň = je to příjem veřejných rozpočtů, který ze zákona (povinně) odčerpává část důchodu subjektu (poplatníka), jsou nenávratné.

Principy daně
- nenávratnost – stát vynaloží daně na potřeby státu, obyvatel)
- solidarita – daně jsou vynaloženy i na potřeby neplátců daní

Členění daní (daňové soustavy)

1. přímé daně = poplatník je stejná osoba jako plátce, je to konečný spotřebitel, daň platí ze svých důchodů

2. nepřímé daně = plátce daň odvádí z peněz poplatníka, je prodávajícím

1. přímé daně 2. nepřímé daně
a) důchodové – daň z příjmu – fyzických osob a) universální – daň z přidané hodnoty
- právnických osob
b) selektivní – spotřební daň
b) majetkové – d. z nemovitosti
- d. z převodu nemovitostí
- d. dědická
- d. darovací
- d. silniční

2. Akciová společnost (akc.spol., a.s.)

2. Akciová společnost (akc.spol., a.s.)
- založení:
a) bez veřejné nabídky akcií – zakladatelé se dohodnou na ceně jedné akcie, každý si nakoupí určitý počet akcií, min. 2 mil., není nutné svolávat valnou hromadu
b) veřejná nabídka akcií – pokud zakladatelé nemají dostatek kapitálu, zveřejní výzvu k upisování akcií
- je založena min. 2 fyz. osobami nebo 1 právnická, max. 50 společníků
- společnost ručí omezeně
- základní kapitál tvoří určitý počet akcií o určité jmenovité (nominální) hodnotě
- minimální vklad společníka není určen, hodnota akcie záleží na rozhodnutí zakladatelů, ti zohledňují, kdo bude jejich potenciální společník, pokud široká veřejnost (občan), cena jedné akcie asi nebude např. 100 000,-
- vedoucí společnosti – nejvyšší orgán – valná hromada (schůzka všech akcionáři)
- statutární orgán – představenstvo (řídí firmu po celý rok)
- kontrolní orgán – dozorčí rada (kontroluje práci představenstva)
- podílem na zisku akcionářů jsou dividenda
- rezervní fond tvoří 20 % základního kapitálu
- zákaz konkurzu v oboru platí pro představenstvo a dozorčí radu

Akcie

Akcie = cenné papíry s nimiž jsou spojena práva akcionářů:
1 – podíl na zisku
2 – podílení se na řízení
3 – podílení se na likvidačním zůstatku
4 – obchodovat s akciemi

Druhy akcií
– podle formy – listinné, zaknihované
- podle druhu – na jméno, na majitele, speciální – zaměstnanecké, prioritní

Obchodovatelnost akcií
- na burze s cen. papíry

Vydávají se
- za emisní kurz, ale prodávají se a tržní ceny, které mohou být nižší nebo i vyšší

Emisní ážio
- je to rozdíl mezi emisním kurzem (prodejní cena) a nominální hodnotou (jmenovitá hodnota akcie) akcie
- vzniká při emisi (1.vydání) akcií, když je emisní kurz vydávaných akcií vyšší než jmenovitá hodnota (př. Emisní kurz – 10 500,-, nominální hodnota – 10 000,- => ážio je 500,-)

Obchodní společnosti - osobní

Obchodní společnosti - osobní
1. Veřejná obchodní společnost (veř.obch.spol., v.o.s.)
- je založena minimálně dvěma osobami podnikající pod stejným jménem (fyzická i právnická)
- ručí společně a nerozdílně celým svým majetkem (může ručit i manželka celým svým majetkem)
- základní kapitál není určený (jelikož dluží osobně)
- vklad společníka není určen (dluží osobně)
- statutární orgán je každý ze společníků, pokud smlouva neurčí jinak
- zisk se dělí rovným dílem (i ztráty)
- rezervní fond je dobrovolný
- smrtí společníka dochází k zrušení a zániku společnosti, dále i v případě, kdy na majetek některého ze společníků je vyhlášen konkurz
- zákaz konkurence v oboru – nesmí mít jinou firmu se stejným předmětem podnikání, pokud spol. smlouva nestanoví jinak

2. Komanditní společnost (kom.spol., k.s.)

2. Komanditní společnost (kom.spol., k.s.)
- založena min. 1 komanditista a 1 komplementář
- jeden nebo více společníků ručí jen do výše svého vkladu (komanditisté)
- jeden nebo více společníků ručí neomezeně (komplementáři)
- základní kapitál není určen, avšak komanditista je povinen vložit vklad určený spol. smlouvou, min. však 5000,- , komplementář nemusí vkládat
- vedoucím společnosti je pouze komplementář
- rozdělení zisku - část zisku připadá společnosti, ta se po zdanění rozdělí mezi komanditisty v poměru stanoveném spol.smlouvou, druhá část připadá komplementářům, ta se mezi ně dělí také podle stanovení spol. smlouvy
- rezervní fond – zjištěnou ztrátu nesou komplementáři rovným dílem, podílí se i komanditisté, pokud tak určí smlouva
- zákaz konkurence v oboru platí jen na komplementáře

Obchodní společnosti – kapitálové

Obchodní společnosti – kapitálové
1.Společnost s ručením omezeným (spol.s r.o., s.r.o.)
- společnost může být založena jednou osobou, max. 50
- společníci ručí omezeně )do výše nesplacených vkladů)
- základní kapitál je min. 200 000,-
- hodnota vkladu 1 společníka min. 20 000,-
- vedoucí společnosti – nejvyšší orgán - valná hromada
- statutární orgán – jednatelé
- kontrolní orgán – dozorčí rada
- rozdělení zisku závisí na výši vloženého vkladu jednotlivých společníků
- rezervní fond (povinný) tvoří 10 % ze základního kapitálu po zdanění
- zákaz konkurence v oboru platí pro jednatele a členy dozorčí rady

Důležité pojmy související se založením obchod.spol.

Důležité pojmy související se založením obchod.spol.
Základní kapitál
= peněžní vyjádření peněžních i nepeněžních vkladů jednotlivých společníků, vše, co se dá penězi ocenit a dá se to využít pro dané podnikání.
- povinně se vytváří u komanditní společnosti, s.r.o., a.s.
- výše kapitálu se zapisuje do obchod.rejstříku (je tedy veřejně známý)

Podíl společníka
= podíl představuje účast společníka ve společnosti a z ní plynoucí práva a povinnosti. Podíl se oceňuje mírou účasti na čistém obchodním majetku (po uhrazení závazků)

Rezervní fond
= slouží ke krytí ztrát ve společnosti, nemusí vzniknout hned při zahájení podnikání, později ze zdaněného zisku
- u kapitálových o.spol.
- u s.r.o. min. 10 % ze základního kapitálu
- u a.s. min. 20 % ze zákl. kapitálu

Přeměna společnosti
- pokračuje v podnikatelské činnosti, ale v jiné podobě
a) fúzí – sloučení dvou či více firem do jedné
b) převodem jmění na společníka
c) rozdělením – z 1 jedné firmy více firem

Ukončení podnikaní (2 fáze)

Ukončení podnikaní (2 fáze)
1) zrušení
2) zánik

1) zrušení
a) s likvidací (vstup do likvidace zapsán v o.rejstříku)
- neexistuje právní zástupce
- statutární orgány nahrazeny likvidátorem
- firma ukončením likvidace přestane existovat

b) bez likvidace
- existuje právní zástupce (vzniká sloučení firmy, prodej f., rozdělení f.,…)
- majetek přechází na právního zástupce
- firma udělá účetní uzávěrku- vyčíslí majetek, závazky, pohledávky, které převezme nástupnická firma, původní firma zaniká

c) prohlášením konkursu
- věřitelé firmy můžou dle zákona podat k soudu návrh na zrušení dlužníka prohlášením konkursu, kdy majetek firmy je rozprodán a ze získaných peněz jsou hrazeny dluhy a to buď zcela nebo částečně – firma má totiž obvykle více závazků než majetku. O tom, které dluhy jsou částečně uhrazeny, rozhoduje soud – proces je zdlouhavý a výsledek pro věřitel nejistý.
- proto může prohlášením konkursu přecházet vyrovnání, kdy se firma dohodne s věřiteli na způsobu úhrady svých dluhů – rychlejší způsob
- konkurs řídí správce konkursní podstaty (=fyzická osoba), zajišťuje majetek podléhající konkursu (=konkursní podstata) a věřitelům jejich peníze (podle přihlášení pohledávek do termínu určeným soudem, tyto pohledávky jsou přezkoumány a zařazeny do tříd - I.tř. 30 % z majetku zadlužené firmy – nároky zaměstnanců, II.tř. 70 % - všechny ostatní).

2) zánik
= vymazání z obchodního rejstříku

Obchodní společnosti

Obchodní společnosti

Členění obchodních společností
1 - osobní (v.o.s., k.s.)
2 - kapitálové (s.r.o., a.s.)

1 - osobní
- neomezené ručení společníků, ručí osobně celým svým majetkem
- osobní účast na řízení společnosti
- není určen minimální základní kapitál

2 - kapitálové
- omezené nebo žádné ručení společníků
- osobní účast společníků na řízení není vyžadována – tvorba statutárních orgánů
- je dána minimální výše základního kapitálu, rezervní fond

Zahájení podnikání (2 fáze)

Zahájení podnikání (2 fáze)
1) založení – sepsání smlouvy mezi společníky
a) společenskou smlouvou – podepsaná všemi společníky, notářsky ověřena
b) zakladatelskou listinou – 1 zakladatel, notářsky ověřena

2) vznik – dnem zápisu společnosti do obchodního rejstříku, návrh na zápis do 90 dnů od založení

Návrh na zápis do obchod. rejstříku
a) za společnost – spol. smlouva
- oprávnění (živ. List)
- osvědčení o původu nemovitosti
- doklad o splnění vkladu
b) za statutární orgán – výpis z trestního rejstříku
- čestné prohlášení o právní způsobilosti