Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

1.Správní (administrativní) dozor, státní dozor nad veřejnoprávními korporacemi. Vnitřní dozorčí činnost (kontrola veřejné správy v užším smyslu).

správní kontrolu - kontrolujícími subjekty jsou orgány veřejné správy, přičemž v rámci této kontroly lze lišit:

  • kontrolu zaměřenou na činnost správních orgánů ve vztazích hierarchické nadřízenosti a podřízenosti, včetně kontroly prováděné uvnitř jednotlivých orgánů veřejné správy,

  • kontrolu zaměřenou na plnění povinností subjektů správního práva stojícími mimo příslušné hierarchické vztahy veřejné správy,

Ve sféře kontroly veřejné správy, vykonávané jako součást vlastního působení veřejné správy se v jejím rámci zpravidla mj. vyčleňuje tzv. administrativní dozor, který představuje určitou specifickou formu kontroly, prováděnou příslušnými správními orgány (např. vodohospodářský dozor, hygienický dozor, požární dozor apod.). Administrativní dozor se svými kontrolními funkcemi zaměřuje zpravidla na účelnost, hospodárnost i zákonnost v činnosti subjektů správního práva, které nejsou hierarchicky podřízeny daným správním orgánům, jež příslušný administrativní dozor vykonávají.

Mimo to je ve sféře vlastního působení veřejné správy možné ještě vymezit tzv. kontrolu veřejné správy v užším slova smyslu, prováděnou taktéž správními orgány, tentokrát však v příslušných vztazích hierarchické nadřízenosti a podřízenosti, a diferencovaně zaměřenou na účelnost, hospodárnost a zákonnost.

Uvedenými rovinami kontroly veřejné správy, které společně představují tzv. správní kontrolu, se však kontrola veřejné správy zdaleka nevyčerpává. Veřejná správa jako celek je, jak již bylo uvedeno, sama předmětem kontroly a to ze strany vnějších subjektů, jimiž jsou jednak příslušné orgány státu a jednak občané. V těchto případech se jedná o tzv. vnější kontrolu veřejné správy.

Zvláštním případem kontroly ve veřejné správě je potom kontrola prováděná orgány státní správy ve spojitosti s dalšími státními orgány nad výkonem obecní samosprávy, která z pojmového hlediska má také povahu dozoru, a ve smyslu platné právní úpravy její zaměření vyplývá především ze samotného zákona o obcích.


Žádné komentáře:

Okomentovat