Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

FUNDAMENTÁLNÍ ANALÝZA

FUNDAMENTÁLNÍ ANALÝZA
- pohyb se dá vysvětlit omezeným množstvím ekonomických veličin; na základě znalosti jejich vývoje můžeme odhadnout budoucí vývoj; je to vědecký přístup
TECHNICKÁ ANALÝZA
- je skeptická k vazbám kurzu na ekonomické veličiny – zpoždění při zjišťování veličin jako je inflace či úspory je příliš velké; zaměřuje se na zkoumání ultra krátkého období. Stojí na aktuálních tržních informací; z analýzy tržních dat se snaží odvodit, jak se bude kurz chovat dále.

ad FUNDAMENTÁLNÍ PŘÍSTUP
- TEORIE PLATEBNÍ BILANCE:
Platební bilance shrnuje rozsah transakcí --> deviz. poptávky a nabídky. Ne všechny transakce jsou přímo v penězích. Kurz je funkcí určitého salda platební bilance (úplné saldo). Když je saldo (+) --> tlak na posílení domácí měny ve vztahu k zahraniční
Když je saldo (-) ---> tlak na oslabení, znehodnocení domácí měny (nutno hradit závazky vůči zahr.>> popt. po devizách roste)
Je to elegantní, jednoduchá teorie, je deskriptivní. Vysoká poptávka po měně --> měna posiluje; nízká poptávka --> měna oslabuje.
Neříká ale, co je příčinou změny, kde je rovnovážná úroveň, zda je to pohyb k rovnováze či od ní, zda je pohyb krátkodobý nebo trvale udržitelný.
Ekonomové potřebují vědět víc – používají analytické metody: TEORIE PARITY KUPNÍ SÍLY; FISHERŮV MEZINÁRODNÍ EFEKT; TEORIE PARITY ÚROKOVÉ MÍRY.
V těchto teoriích vystupuje jako určující faktor buď inflace nebo velikost úrokových sazeb. Pohyb kurzů je svázán s těmito veličinami.

Žádné komentáře:

Okomentovat