TEORIE PARITY KUPNÍ SÍLY:
předpoklad: kurz je určován především vývojem zahraničního obchodu se zbožím a službami.
Klíčový faktor – cenové hladiny v domácí a zahraniční ekonomice a jejich pohyby (autor Gustav Cassel 1916-18 Śvéd.)
Měnový kurz je výrazem relace mezi kupní silou domácí měny a domácí ekonomice s kupní silou domácí měny v zahraniční ekonomice (vnitřní a vnější kupní síla).
S opuštěním zlatého standardu byla opuštěna „přirozená cenová hladina“. viz graf do roku 1914 (stabil), do r. 1930 (do 20.let růst, pak pokles – hosp. krize), po roce 1945 růst až do dneška.
Cenová hladina byla považována za stacionární veličinu, pružné mzdy a ceny.
Růst cen --> znehodnocování kurzů inflační měny vůči stabilním měnám.
Teorie vychází z neoklasického „Zákona jediné ceny“.
Pokud na dokonalém trhu (trzích) obchodujeme dva identické statky – musí mít stejnou cenu. Rozšířeno na otevřenou ekonomiku. Pokud v domácí a zahraniční ekonomice obchodujeme stejný statek (dokonalá konkurence, stejné výrobní podmínky, žádné překážky) => stejná cena.
PiČR = PiSRN
obě ceny přepočteme na nějakou měnu (EUR nebo Kč), aby byly srovnatelné.
ERczk/eur = PiČR / PiSRN
To ale vždy takto neplatí. Co způsobuje, že je tomu v realitě jinak?
Nejdříve, jak to funguje:
Kdyby např. PiČR > ER czk/eur * PiSRN, nastoupila by zisková arbitráž. V SRN koupím zboží, v ČR prodám zboží a tak vydělám. Dělal by to každý. Tím by se v SRN zvýšila poptávka – tím i cena. V ČR by se zvýšila nabídka --> snížení ceny. Zisková arbitráž je sebezničující – zisková příležitost by se za čas eliminovala.
vyšší PiČR (tendence k dovozu) ---> kvantitativní růst ERczk/eur (oslabování Kč) ---> růst PiSRN (růst poptávky po něm.zboží a tedy růst cen) ---> pokles PiČR (pokles poptávky po českém zboží).
Námitky: ani jeden z trhů není dokonale konkurenční (subjekty nejsou market-takeři ale market makeři – určují cenu); neexistuje volný pohyb zboží a služeb, vysoké transakční náklady a cla (dovozní daně). Některé statky nejsou obchodovány v mezinárodním měřítku – kadeřnice v ČR, Španělsku (transakční nákl.). Jediná cena tedy neplatí...
humorné: časopis The Economist: „Hamburger standard“ – srovnává ceny hamburgru v různých zemích a snaží se z toho vyvodit vývoj kurzů..
Největší uplatnění této teorie: trhy s homogenním produktem (s ropou, zemědělské komodity) – blíží se k platnosti PPP. Existuje 1 dolarová cena toho aktiva.
Rozlišují se dvě verze této teorie: absolutní a relativní.
Žádné komentáře:
Okomentovat