Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Samospráva

  • – v.s., vykonávaná někým od státu odlišným, v jejím zájmu, Jedná se o subjekty korporativního charakteru, označované jako veřejnoprávní korporace. Samospráva představuje ve veřejné správě jakožto správě státu výkonné působení a ovlivňování společenského života prostředky nestátního charakteru. V souvislosti s pojmovým vymezením samosprávy bývá obvykle rozlišován jednak tzv. politický pojem samosprávy, jímž se fakticky rozumí podstata samosprávy jako formy realizace veřejné správy občany, a dále tzv. právní pojem samosprávy, jímž se vyjadřuje, že samosprávu vykonává od státu odlišný právně aprobovaný veřejnoprávní subjekt, v postavení veřejnoprávní korporace. Ten pak jako takový disponuje příslušným rozsahem veřejné moci.

    • Územní – zaměřená na území či resort (územně vymezená)

    • Zájmová – zaměřená věcně


Pro státní správu i samosprávu veřejnoprávních korporací je charakteristické, že se v obou případech jedná o veřejnou správu, a proto také samospráva společně se státní správou naplňuje obsah uvedeného pojmu.





  1. Pojem, charakteristika a systém správního práva. Prameny a normy správního práva.

správní právo = právní řád veřejné správy, upravuje veřejnou správu

Správní právo je bezprostředně spjato s organizací i činností veřejné správy, neboť jeho úprava se týká rozsáhlé organizující a mocensko - ochranné činnosti orgánů státu a veřejnoprávních korporací. Právní úprava představovaná správním právem přitom má

Žádné komentáře:

Okomentovat