Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Data chudé čtyřky

7.2.4 Data chudé čtyřky
Západní Evropa rostla nejrychleji v poválečné éře a v éře liberalizace trhů. Problém je, že efekty, které způsobila integrace nelze oddělit od efektů, které byly způsobeny jinými faktory. Jedna z analýz se zaměřuje na nově přistoupivší země a srovnává data těchto zemí před a po integraci. My se zaměříme na čtyři relativně chudé země, které se připojily k EU a to Irsko (1973), Řecko (1981), Portugalsko (1986) a Španělsko (1986).

Podle předchozí logiky by integrace měla znamenat růst efektivnosti. Růst efektivnosti se projeví ve větší návratnosti kapitálu. Což znamená větší ziskovost kapitálu. Větší ziskovost kapitálu by se měla projevit růstem na kapitálových trzích.

Protože předpokládáme, že výnosnost kapitálu se zvýší u nově přistoupivších zemí, kdežto u starých členů již tyto efekty proběhly, je zřejmé, že by také mělo dojít k přílivu zahraničních investic. Nicméně i domácí investice by díky větší návratnosti měly růst.
Pokud tedy chceme potvrdit tvrzení, že integrace opravdu přináší tyto efekty, budeme se snažit na základě dat potvrdit čtyři závěry.
o kapitálové trhy zaznamenaly růst
o míra investic ku GDP vrostla
o vzrostly čisté přímé investice
o zhoršila se bilance běžného účtu (díky přílivu kapitálu)

Žádné komentáře:

Okomentovat