5.2.2 Efekt bohatství
Na domácím importním trhu (trh zboží 1), domácí získají A+B-C (pravý obrázek). Na domácím exportním trhu (zboží 2), získají D. Efekty bohatství na partnerskou zemi jsou identické, neboť čelí identickým podmínkám jen s tím, že zboží 1 a zboží 2 se prohodí.
Pro dobré pochopení si dva pravé obrázky ještě více rozčleníme.
Domácí ztrácejí C1 + C2, protože odstranění cel znamená růst ceny, kterou musí platit za importované zboží z partnerské země (z P' – T na P''). První oblast C1 označuje kolik platí domácí země navíc za zboží 1 importované z partnerské země při stávajícím objemu. Domácí ztráta C1 je ale zároveň ziskem partnerské země D1, která naopak z vyšších cen svých exportů zboží 1 těží. Naopak pak zisky a ztráty země utrží v případě zboží 2.
Oblast C2 se trochu liší. Představuje přímé náklady z trade diversion. Původně bylo zboží v oblasti XP' - XR'' importováno z RoW země za cenu P' – T po diskriminační liberalizaci však toto množství navíc také dodávala partnerská země, ale již za cenu P'', je to tedy ztráta uskutečněna díky omezení obchodu z třetí země.
Shrneme-li to s využitím vědomostí, že C1 = D1, pak čistý efekt pro domácí zemi je +A + B + D2 – C2. Tento výsledek může být pořád negativní, ale je zřejmé, že CU přináší pozitivnější efekt než prosté jednostranné snížení cel pro partnerskou zemi.
Ztráta RoW je naproti tomu 2krát větší než v předchozím příkladě, neboť oblast E ztrácí jak při exportu zboží 1 do domácí země, tak při exportu zboží 2 do partnerské země.
Žádné komentáře:
Okomentovat