Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Irsko, Řecko

Irsko
Irsko bylo první chudou zemí, která přistupovalo k EU. Od roku vstupu 1973 do roku 1983 Irsko rostlo v průměru o 12 procentních bodů více než Francie.

V pravém horním rohu vidíme, jak po vstupu Irska do EU se jeho podíl investic na GDP podstatně zvětšil ve srovnání s obdobím před vstupem. V levém horním obrázku pak vidíme, že podíl přímých zahraničních investic tvořil 2-3% GDP, což je podstatně více než hodnoty okolo nuly ve Francii. Naproti tomu burzovní index ve Francii po vstupu nezaznamenal žádný výrazný růst. Vysvětlením může být, že před vstupem bylo Irsko zemí tradičních zastaralých odvětví, jako je textilnictví, oděvnictví apod..Po vstupu tato odvětví zaznamenala výrazný propad, kdežto moderní zahraniční firmy přinášející nové technologie zaznamenaly růst. Irský burzovní index ovšem z počátku zahrnoval právě tradiční odvětví a až postupně byly zařazovány nové akcie. Proto růst burzovního trhu je opožděný. Vývoj běžného účtu nám také potvrzuje naši tezi. Po vstupu země se jeho bilance výrazně zhoršila.
I zde bychom tedy mohli najít určité potvrzení našich čtyř tezí.

Řecko
Řecko je zcela jiným příkladem než ostatní země.

Ani jeden z našich předpokladů není potvrzen, resp. není potvrzen hned po přistoupení v roce 1981, jak vidíme v grafech. Důvodem může být prostředí, které v Řecku před přistoupením panovalo a které se nedá označit jako demokratické. Po vstupu byla ještě velká část ekonomiky státní a tak například akciové trhy reagovaly dle našeho očekávání až s odstupem několika let a to v době, kdy už byla podstatná část ekonomika odstátněna. Důvodem proč se například nekonal nějaký masivní nárůst přílivu investic, byly makroekonomické výsledky, například inflace byla velmi významná a fluktuovala až v rozmezí +-3% ročně.

Žádné komentáře:

Okomentovat