5.3.2 Politická integrace a celní unie
S výjimkou EU je většina preferenčního obchodu uskutečňována na principu FTA, nikoliv CU. Důvod je jednoduchý – politická integrace. Vytvořit společný celní sazebník je obtížné a je často nutné složitých politických jednání. Tak například, země, která má silně vyvinut strojní průmysl se bude obávat levných dovozů z třetích zemí a bude požadovat velká cla na toto zboží., ale jiná země nemá strojní výrobu téměř žádnou a obává se při vysokých clech následných vysokých cen. A to v jednání přináší problémy.
Prakticky, vytvoření společného celního sazebníku si vyžaduje (alespoň na určité úrovni) společný rozhodovací proces. V EU o společném celním sazebníku rozhoduje Komise, ale takováto delegace pravomocí není ve světě obvyklá. Jen málo národů se chce vzdávat své národní suverenity. A důsledkem toho je, že většina obchodních bloků raději setrvává na úrovni FTA, než aby přešla do CU (NAFTA, EFTA...).
Dalším řešením, jak vytvořit CU je poslouchat rozhodnutí velkého národa, který se takovéto unie účastní. To je příklad Southern African Customs Union, kde dominantní roli hraje Jihoafrická republika, která celní sazebník vytvoří a ostatní účastníci jej respektují.
Žádné komentáře:
Okomentovat