Zjednodušeně, legitimní je ten systém v němž se na každého pohlíží stejným-rovným metrem.
Ale jak to aplikovat na EU? V kontextu EU to můžeme chápat dvojím způsobem, jako stejný přístup ke každému jednomu obyvateli či ke každému jednomu národu. EU je unie států, proto by měl mít každý stát stejnou hlasovací sílu. EU je také unie lidí, proto by měl mít každý jeden obyvatel stejnou hlasovací sílu.
Problém je, že EU je obojí a je tedy technicky nemožné aplikovat rovnostní přístup. Demokracie je, jak známo, tyranie většiny. Aby se této tyranii zamezilo musí existovat v rámci ní mechanismy, jak chránit minority. V rámci EU je jedním z těchto mechanismů právě zvýhodňování malých států při rozdělování hlasovací síly. Pokud by byl totiž důsledně uplatněn princip rovnosti, tak by Německo disponovalo o 2000% větší hlasovací silou než Irsko. Pokud by byl uplatněn rovností přístup na země, pak v přepočtu na obyvatele by Lucemburčané disponovali 160x větší hlasovací silou než Němci. Ani jeden z těchto extrému proto nemůžeme považovat za legitimní.
Abychom pochopili, jak je to s legitimitou dnes, je dobré se podívat na vývoj „hlasovací síly na osobu“ a „hlasovací síly na stát“ v čase.
Žádné komentáře:
Okomentovat