Zajištěním závazků rozumíme souhrn právních prostředků na ochranu věřitele.
Zástavní právo – v případě nesplnění závazku v termínu umožňuje věřiteli domáhat se uspokojení ze zastavené věci.
Vznik
Ze smlouvy (u nemovitosti se zapisuje do katastru)
Za schválení dědické dohody
Ze zákona
Zánik
Zánikem zajištěné pohledávky
Zánikem zástavy
Složením ceny zástavy
Vzdáním se zástavního práva
Podzástavní právo – vzniká zastavením pohledávky zajištěné zástavním právem. Nevyžaduje souhlas vlastníka zastavené věci, pouze se mu oznamuje.
Zadržení věci – Někdo, kdo je povinen vydat nějakou věc dlužníkovi ji může zadržet, aby si zajistil svou pohledávku. Týká se pouze movité věci, nesmí být vylákána lstí.
Věcná břemena – omezuje vlastníka nemovité věci ve prospěch někoho jiného, a to tak, že vlastník je povinen něco strpěn, něco vykonat, něčeho se vzdát, něčeho se zdržet. Věcná břemena vznikají smlouvou, ze zákona, závětí, rozhodnutím orgánu. Je třeba s notářem.
Obligační zajišťovací prostředky
Smluvní pokuta – paušalizovaná náhrada při nesplnění podmínek bez ohledu na výši škod. Musí být sjednána písemně ve smlouvě.
Ručení – jednostranný písemný projev třetí osoby, že v případě nesplacení pohledávky dlužníkem uspokojí věřitele sám. Pokud tak učiní, dostává se sám do role věřitele vůči dlužníkovi.
Bankovní záruka – Písemné prohlášení banky v záruční listině, že v případě nesplnění uspokojí věřitele do určité výše. Banka plní ihned na výzvu věřitele.
Převod práva – Převod práva dlužníka ve prospěch věřitele.
Postoupení pohledávky
Uznání závazku – Jednostranné prohlášení dlužníka, musí být písemné. Vede k přetržení promlčecí lhůty. Placení úroků se považuje také jako uznání.
Jistota – Závazek jistoty lze splnit hlavně zástavním právem..
Žádné komentáře:
Okomentovat