při vysvětlení přirozené ceny (směnné hodnoty) S. nerozvíjel pracovní teorii hodnoty, ale nákladovou teorii, která výši přirozené ceny vysvětlovala výši základních nákladových položek: mzdou a ziskem. Přesně řešeno, přirozená cena je dána přirozenou výši mzdy a přirozenou mírou zisku. Nákladová teorie hodnoty je tedy závislá na teorii rozdělování.
Teorie rozdělování
S. mzdu (její dlouhodobý, přirozený základ, k němuž tendovala) chápal jako existenční minimum kolem něhož tržní mzda kolísala. Existenční minimum S. chápal jako pro život nezbytné fyzické minimum. Udržováním mzdy na úrovni existenčního minima S. zdůvodňoval dvojím způsobem:
tím, že na str. poptávky po práci vystupoval poměrně malý počet zaměstnavatelů, takže konkurence mezi nimi byla slabá, což tlačilo mzdu dolů.
dělnická populace,která se zvyšovala, když byla mzda nad přirozenou mzdou (existenčním minimem), a klesala v opačném případě.
S. připouštěl možnost, že se mzdy mohou držet nad existenčním minimem nejen krátkodobě, ale v expandujících ekonomikách i dlouhodobě.
Zisk pokládal S. za náklad kapitálu. O zisku hovořil i z hlediska etického jako o něčem přirozeném a nikdy nezpochybnil morální právo kapitalisty na zisk. Podobně jako byla přirozená mzda nezbytnou cenou za „existenci“ práce, byl zisk (jeho přirozená míra) nezbytnou cenou za existenci (akumulaci) kapitálu.
Žádné komentáře:
Okomentovat