Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

T. rozvinul svou teorii portfolia i v oblasti ...

­ T. rozvinul svou teorii portfolia i v oblasti oceňování tržní hodnoty firem. Symbolem T. teorie portfolia se stalo jeho písmeno „q“, které vyjadřuje podíl tržní hodnoty fyzických aktiv k reprodukčním nákladům na tato aktiva. Je-li Tobinovo „q“ nižší než 1, znamená to, že je tržní hodnota firmy na kapitálovém trhu nižší než náklady na reprodukování fyzických aktiv, které fa vlastní.
­ ROBERT M. SOLOW
­ jeden z předních am. neokeyn., jeho hl. přínos spočívá v rozpracování neoklasické teorie růstu. Základem neoklasické teorie růstu se stala S. práce Příspěvek k teorii ekonomického růstu, kde S. vytváří model ekonom. růstu na bázi agregátní produkční fce. Tento model růstu se lišil od keynesiánského Harrod-Domarova modelu růstu, který byl jednofaktorový (jediným růstovým faktorem byla akumulace kapitálu). V S. modelu probíhá růst jednak na základě substituce práce kapitálem a jednak na základě technického pokroku.
­ S. vycházel z Coby-Douglasovy produkční fce, která vyjadřovala funkční závislost růstu národního rpduktu an růstu práce a na růstu kaptálu: Q=
+ =1
- S. přínosem bylo doplnění Coby-Douglasovy produkční fce o třetí růstový faktor –technický pokrok, který chápal jako autonomně probíjaící v čase.

Žádné komentáře:

Okomentovat