Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

To je však pravda v barterové ekonomice, ...

To je však pravda v barterové ekonomice, kde se směňuje zboží přímo za zboží. Jenže Say se dopustil toho omylu, že chápal svůj zákon jako identitu i pro peněžní ekonomiku. Vycházel totiž z toho, že peněžní směna je ve své podstatě směnou zboží za zboží. Peníze jsou jen pouhým prostředníkem směny – oběživem. Kdo prodává zboží, činí tak jen proto, aby koupil jiné zboží. Tak jako nikdo nedrží přebytečné zásoby zboží, nebude držet ani přebytečnou zásobu peněz. Peníze držené v zásobě „podléhají zkáze“ (Say měl na mysli ušlý užitek nebo výnos, který by člověk získal přeměnou peněz ve zboží).
­ Sayův zákon trhu je úzce spojen s peněžní teorií. Say se díval na peníze pouze jako oběživo a fakticky popřel funkci peněz jako uchovatele hodnoty.
­ Hl. nedostatkem Sayovy teorie agregátní poptávky tedy bylo to, že neměl teorii peněz, která by dokázala uspokojivě vysvětlit poptávku po penězích. Peníze ve skutečnosti nejsou pouhým oběživem, ale plní i funkci uchovatele hodnoty. Růst výroby tvoří nové důchody (podle Saye). Jenže tyto důchody jsou peněžní důchody. Když by lidé z nějakého důvodu chtěli držet více peněz v hotovosti, pak vznikne nerovnováha mezi agregátní nabídkou a agregátní poptávkou. A nová rovnováha se může prosadit teprve následným poklesem cenové hladiny. Tzn., že Sayův zákon není identitou, nýbrž je jen podmínkou rovnováhy.

Žádné komentáře:

Okomentovat