Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Náklady v krátkém období

Náklady v krátkém období:
Celkový objem produkce vyrobený určitým množstvím výr. faktorů nazýváme celkový fysický produkt (TPP). Měříme jej ve fysických jednotkách ( křivka viz příloha ).
Průměrný fysický produkt ( APP) je objem produkce připadající na jednotku inputu.
Mezní fysický produkt ( MPP) je změna objemu produkce vyvolaná změnou množství inputu o jednotku. Růst celkového fysického produktu se s růstem množství inputu zpomaluje, může i klesat. Křivku MPP můžeme rozdělit do tří částí:
- zpočátku MPP roste = TPP roste rychleji než množství používaného inputu.
- pak MPP klesá = TPP roste pomaleji než množství používaného inputu.
- MPP je záporný = TPP klesá.
Průběh těchto křivek zapříčiňuje zákon klesajících výnosů. Podle něj se s růstem množství jednoho inputu jeho mezní výnosy snižují.
Určení velikosti nákladů - celkové náklady ( TC) zjistíme, když k fixním nákladům ( FC) přičteme variabilní náklady ( VC).
- VC- rostou s růstem objemu výroby.
- FC- jsou náklady, které se s růstem výroby nemění. Firma je musí hradit, i když je objem výroby nulový (¬ např. náklady na údržbu budovy ... ). U křivky VC odpovídá část kde roste objem produkce rychleji než náklady části křivky TPP v další části se začínají prosazovat klesající výnosy z variabilního inputu. Porovnáním křivky TPP a TC zjistíme že vývoj nákladů lze odvodit z produkční funkce

Žádné komentáře:

Okomentovat