Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Obviněný může uvádět okolnosti a důkazy sloužící k jeho obhajobě

- toto právo může obviněný zrealizovat kdykoli v průběhu řízení a orgány činné v trestním řízení mají povinnost, stejně jako u jiných práv, upozornit jej na něj.

obviněný má právo činit návrhy a podávat žádosti -platí, že tak může činit v průběhu celého řízení. Obviněný je oprávněn podávat návrhy na způsob rozhodnutí a návrhy a žádosti týkající se postupu řízení, např. žádost o propuštění z vazby, žádost o navrácení lhůty.

Obviněný může důkaz vyhledat, předložit nebo jeho provedení navrhnout - skutečnost, že důkaz nevyhledal nebo nevyžádal orgán činný v trestním řízení, není důvod pro odmítnutí takového důkazu.

Obviněný má právo zvolit si obhájce a radit se s ním i během úkonů prováděných orgány činnými v trestním řízení. Obviněný si tedy obhájce zvolí sám, případně tak učiní jeho zákonný zástupce, jeho příbuzný v pokolení přímém, sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, druh nebo zúčastněná osoba. Tyto osoby tak mohou učinit i proti vůli obviněného, pokud tento nemá případně má omezenou způsobilost k právním úkonům. Pokud jemu obhájce ustanoven, může si zvolit obhájce nového. Obviněný si může zvolit i několik obhájců, vždy je však povinen oznámit orgánu činném v trestním řízení, kterého z těchto obhájců zmocnil k přijímání písemností a k vyrozumívání o úkonech trestního řízení. Pokud tak neučiní určí takového obhájce předseda senátu nebo v přípravném řízení státní zástupce. Právo radit se s obhájcem i během úkonů je omezeno tím, že v průběhu výslechu se s ním nemůže radit o tom, jak má odpovědět na již položenou otázku. Obviněný má právo žádat, aby byl vyslýchán za účasti svého obhájce a aby se obhájce účastnil i jiných úkonů přípravného řízení. Je-li obviněný ve vazbě nebo ve výkonu trestu, může s ním obhájce mluvit bez přítomnosti třetích osob. Odposlech a záznam telekomunikačního provozu mezi obhájcem a obviněným je nepřípustný. Obviněnému, který nemá dostatek prostředků, aby si hradil náklady obhajoby, dává zákon právo na obhajobu bezplatnou nebo za sníženou odměnu. Podmínkou je, že obviněný tyto skutečnosti dostatečně osvědčí v podaném a odůvodněném návrhu. Návrh podá prostřednictvím státního zástupce, jde-li o přípravné řízení, eventuálně prostřednictvím soudu, který koná řízení v prvním stupni. Totéž platí pro případ, kdy byl obhájce obviněnému ustanoven. Proti rozhodnutí předsedy senátu nebo soudce, jde-li o přípravné řízení, je přípustná stížnost, která má odkladný účinek.

Cítí-li se obviněný na svých právech zkrácen -může se domáhat nápravy využitím svého práva podávat opravné prostředky proti rozhodnutím policejního orgánu, státního zástupce i osudu.

Žádné komentáře:

Okomentovat