Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Otázka č. 21. Postavení svědka v tr. řízení

Svědek je osoba, která byla vyzvána orgánem činným v trestním řízení, aby jako svědek vypovídala o skutečnostech, které vnímala svými smysly. Opatření přítomnosti svědka (viz. zákonná povinnost dostavit se na předvolání - § 97) na procesním úkonu se zajišťuje jeho předvoláním. Pokud se bez řádné omluvy nedostaví je předveden. Na tuto skutečnost a jiné následky nedostavení se (uložení pořádkové pokuty) musí být svědek v předvolání upozorněn. Předvedení svědka realizuje policejní orgán (analogická aplikace § 90 odst. 3).

Povinnost osoby dostavit se na předvolání jako svědek stíhá každého. Z povinnosti jsou vyňaty pouze osoby požívající výsad a imunit podle mezinárodního práva (§ 10 odst. 1).

§ 97 - každý je povinen se dostavit na předvolání a vypovídat o tom, co je mu známo o TČ a o pachateli nebo okolnostech důležitých pro tr. řízení. Jestliže se svědek nedostaví, může být předveden § 98

§ 99 – týká-li se výpověď utajované skutečnosti, musí být zproštěn povinnosti mlčet

Výpověď svědka je v trestním řízení základním a nejčastějším důkazním prostředkem.

Z povinnosti vypovídat jsou podle toho vyňaty

        1. osoby, požívající výsad a imunit podle zákona mezinárodního práva (§ 10) – (ty nemají povinnost se dostavit);

        2. osoby, jejichž výslech je zakázán.

        3. osoby oprávněné odepřít výpověď (§ 100) - příbuzní obviněného v pokolení přímém, jeho sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, druh

Kdo by způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu nebo jiným osobám v poměru, rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní;odepřít výpověď může svědek jen v tom směru a pokud je tu uvedený důvod.

        1. poslanci a senátoři (čl. 28 Ústavy)

        2. soudci Ústavního soudu

Prohlášení svědka, pokud jde o právu odepřít výpověď lze odvolat. Svědek, který vypovídal v přípravném řízení, může odepřít svědectví v hlavním líčení a naopak. Odepře-li svědek oprávněn svědectví v hlavním líčení, lze číst protokol o jeho dřívější výpovědi za podmínek uvedených v § 211 odst. 4. Totéž platí i pokud jde o veřejné zasedání o odvolání (§ 235 odst. 2). Odpírá-li svědek výpověď bez oprávnění, lze protokol o jeho výpovědi učiněné mimo hlavní líčení /veřejné zasedání) přečíst vždy (§ 211 odst. 3). Podáním svědecké povinnosti nesmí svědku vzniknout žádná hmotná újma. Proto trestní řád stanoví, že svědek má nárok na svědečné, tj. náhradu nutných výdajů a ušlé odměny za práci (§ 104).

Žádné komentáře:

Okomentovat