Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Vyhlásit - vyhlášení rozsudku (§128)

-vyhlášením se rozumí jeho oznámení či sdělení ústní formou

-vyhlašuje předseda senátu: jménem republiky + plné znění výroku, alespoň podstatná část odůvodnění, poučení o opravném prostředku

-rozsudek se vyhlašuje zpravidla ihned po skončení jednání, které rozsudku předcházelo

-je třeba vyhlásit veřejně

Vyhotovit (§129) – písemně, podepisuje ho předseda senátu a ten kdo ho vypracoval

Oznámit -doručení (§130) - opis se zašle: obžalovanému, státnímu zástupci, zúčastněným osobám, poškozenému (při uplatňování náhrady škody) a přítomným vyhlášení rozsudku (např. obhájce, zák. zástupce atd.)

Právní moc rozhodnutí - pravomocné je takové rozhodnutí, které nelze napadnout a změnit řádným opravným prostředkem. Rozhodnutí nabývá právní moci jestliže:

1) zákon proti němu nepřipouští řádný opravný prostředek ( stížnost, odvolání). 2) jestliže zákon sice připouští řádný opravný prostředek, ale nebyl ve lhůtě podán, oprávněné osoby se opravného prostředku výslovně vzdaly nebo opravný prostředek byl zamítnut.


Trestní příkaz - v řízení před samosoudcem. Jde o případ, kdy je skutkový stav spolehlivě prokázán opatřenými důkazy, a to i ve zjednodušeném řízení konaném po zkráceném přípravném řízení. Obsah trestního příkazu (§ 314f) je možno rozvrhnout do tří částí:

a) úvodní část, která obsahuje výrok o vině a uloženém trestu a výrok o náhradě škody, jestliže byl nárok na její náhradu řádně uplatněn,

b) výroková část, která obsahuje výrok o vině a uloženém trestu a výrok o náhradě škody, jestliže byl nárok na její náhradu řádně uplatněn,

c) poučení o právu podat odpor, včetně upozornění, že v případě, kdy obviněný odpor nepodá, vzdává se tím práva na projednání věci v hlavním líčení.

Žádné komentáře:

Okomentovat