Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Otázka č. 3.Základní zásady trestního řízení

Zásady v TŘ zajišťují ochranu jak společnosti,tak i práv a oprávněných zájmů občanů, zejména, proti nimž s vede trestní řízení. Některé zásady jsou výslovně uvedeny v Ústavě ČR a listině základních práv a svobod, např. zásady: zajištění práva na obhajobu, presumpce neviny, veřejnosti a ústnosti, stíhání jen ze zákonných důvodů.

Základní zásady trestního řízení lze dělit podle různých hledisek, přičemž tradiční je dělení podle převažujícího obsahu:

a) obecné zásady -zásada stíhání jen ze zákonných důvodů, zásada spolupráce se zájmovými sdruženími občanů, zásada zajištění práva na obhajobu

b) zásady zahájení řízení -zásada oficiality, zásada legality, zásada obžalovací

c) zásada veřejnosti - uplatňuje se v řízení před soudy

d) zásady dokazování - zásada vyhledávací, bezprostřednosti a ústnosti, zásada presumpce neviny, volného hodnocení důkazů

e) zásada materiální pravdy, resp. zásada náležitého zjištění skutkového stavu.

zásada stíhání jen ze zákonných důvodů (§ 2 odst. 1) - ustanovení § 2 odst. 1 říká, že nikdo nemůže být stíhán jako obviněný jinak než ze zákonných důvodů a způsobem, který stanoví tento zákon. Tato zásada má být nejdůležitější zásadou trestního procesu.

Zásada stíhání jen ze zákonných důvodů je zárukou, že se v trestním řízení nebude neodůvodněně nebo nepřiměřeně zasahovat do práv a právem chráněných zájmů nejen osob, proti kterým se vede trestní řízení (svědek, poškozený). V tomto smyslu je uvedená zásada i vyjádřením principu přiměřenosti a zdrženlivosti.

zásada spolupráce se zájmovými sdruženími občanů (§ 2 odst. 7)

Smyslem této zásady je zejména posílení výchovného působení trestního řízení, předcházení a zamezování trestné činnosti.

zásada zajištění práva na obhajobu (§ 2 odst. 13) - každý má právo hájit se sám a způsobem, jaký uzná za vhodný a to buď právo osobní obhajoby a nebo zvolit si obhájce.

Žádné komentáře:

Okomentovat