Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Zákon dále obsahuje některá ustanovení

Zákon dále obsahuje některá ustanovení, která napomáhají spotřebitelům. Nově řeší užití elektronického platebního prostředku na dálku – tzv.elektronické peníze. Současně řeší otázku licencování vydávání elektronických peněžních prostředků a podmínky pro jejich vydávání.

Třetí část zákona řeší vznik a provozování platebních systémů v jakékoliv měně a práva a povinnosti jejich účastníků. Definuje možnosti vzniku platebního systému.

Klíčovým momentem, převzatým z práva EU je zajištění neodvolatelnosti již zadaného příkazu ke zúčtování v systému.

Poslední, ale velmi důležitá ustanovení zákona řeší otázku udělení licence, problematiku dohledu nad činností provozovatele platebního systému a možnost zániku nebo odnětí licence.

Zákon, který velmi úzce navazuje na zákon o platebním styku je Zákon č.229/2002 Sb. o finančním arbitrovi, který řeší možnost ochrany spotřebitelů proti chybám bank a možsnost mimosoudního řešení těchto sporů. Zavádí v našem právním řádu zcela novou instituci, kterým je finanční arbitr. Je to osoba, která je do své funkce volena spolu se svým zástupcem Poslaneckou sněmovnou, její činnost zajišťuje Česká národní banka.

Výhodou řízení před finančním arbitrem je jeho rychlost a také to, že řízení není zpoplatněno.

Další zákony, řešící problematiku platebního styku

- Zákon 61/1996 Sb. (boj proti praní špinavých peněz)
- Zákon č.219/1995 Sb. devizový zákon
- Zákon č.191/1950 Sb. směnečný a šekový
- Zákon č.254/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti
- Trestní zákon č.140/1961 Sb. – oddíl 3. – trestné činy proti měně a trestné činy daňové

Zákon o praní špinavých peněz řeší primárně problematiku zabránění praní špinavých peněz, v oblasti platebního styku stanoví omezení, která mají zamezit legalizaci výnosů z nezákonné činnosti.

Devizový zákon se dotýká problematiky platebního a zúčtovacího styku v několika málo paragrafech. Vesměs se dotýkají zahraničního platebního styku nebo směnárenské činnosti, tedy těch oblastí, kde se platební styk prolíná s činností vyžadující licence či povolení ČNB k výkonu některých činností.

Směnečný a šekový zákon řeší problematiku používání šeků a směnek.

Zákon o omezení plateb v hotovosti má za cíl zabránit daňovým únikům z plateb v tzv. šedé ekonomice. Stanoví povinnost platit částky o ekvivalentu 15.000EUR a vyšší bezhotovostně

Trestní zákon řeší problematiku padělání a pozměňování peněz, výrobu a držení padělatelského náčiní a ohrožování oběhu tuzemských peněz.

Žádné komentáře:

Okomentovat