1. Partikulární mez. organizace mezivládní povahy:
Založeny původně za jiným účelem, ale postupně zahrnuly záležitosti související se živ. prostředím do okruhu svého zájmu:
Severoatlantický pakt (NATO) – založ. r. 49 za účelem spol. obrany čl. států, ale do okruhu svého zájmu zahrnulo i otázky ek. , kultur. a nepřímo též environmentál. charakteru ( např. sponzorování studia znečišťené vody a vlivu znečistění ovzduší, zájem o problémy urbanizace aj.
Organizace africké jednoty (OAU) – založ. r. 63 s cílem koordinace a upevnění solidarity a spolupráce afr. zemí v obl. ekonomiky, vědy, kultury, obrany atd. Při naplňování vytyčených cílů se ale také dotýká i otázek souvisejících s živ. prostředím (např. sponzorovala Úmluvu na ochranu afr. volně žijících druhů, zabývala se otázkou nelegál. ukládání odpadů na afr. kontinentě)
Organizace pro hosp. spolupráci a rozvoj (OECD) – ČR je též členem, OECD může přijímat rozhodnutí, která jsou obligatorní pro čl.státy, které se účastní na jejich přijetí vyjma těch států, které se zdrží hlasování. V popředí jejího zájmu jsou hlavně ek. otázky, ale zaměřila se i na ekol. aspekty ekonom. aktivit – např. přijala regulace a standardy týkající se znečišťování ovzduší a vod a nebezpeč. odpadů, zřídila zvl. Výbor pro politiku živ. prostředí, zajímá se o otázky nakládání s chemikáliemi, s odpady a problémy likvidace starých ekol. zátěží aj.
Rada Evropy – vznikla v r. 49 , jejím součas. posláním je ochrana demokracie a LP a pomoc při řešení závaž. soc. problémů, věnuje se i otázkám živ. prostředí – v r. 79 byla z její iniciativy přijata Bernská úmluva o ochraně evropských volně žijících druhů. Zapojila se do akcí souvisejících s procesem „Životní prostředí pro Evropu“, pro šíření informací o živ. prostředí bylo v rámci RE vytvořeno Středisko NATUROPA
Žádné komentáře:
Okomentovat