Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Partikulární organizace supranacionální povahy

2. Partikulární organizace supranacionální povahy
ES - vystupuje jako signatář mnohostranných mez. úmluv (CITES, Bernská, Bonnská úmluva,.), k jeho důlež. cílům patří ochrana a zlepšování kvality živ. prostředí a lid. zdraví. Od r. 73 vyhlašuje Akční programy na ochranu živ. prostředí, dále přijímá nařízení, směrnice , doporučení a rezoluce o problémech živ. Prostředí

3. OSN – univerzální mez. organizace
Zakládající konference, která schválila Chartu OSN , se konala v r. 45 v San Franciscu. Hlavní orgány: Valné shromáždění, Rada bezpečnosti, Hosp. a soc. rada, Poručenská rada , Mez. soud. dvůr, Sekretariát (jejich postavení , pravomoce, působnost upravuje Charta). Ze tří zákl. rad jen Hosp. a soc. rada se ve své činnosti přímo dotýká záležitostí spojených se živ. prostředím. Ustanovila regionální ekonom. komise (např. Hosp. komise pro Evropu) -–jejím hl. příspěvkem v obl. živ. prostředí bylo vypracování a provedení Úmluvy o dálkovém přenosu znečištění ovzduší přes hranice států – r. 79.

Z hlediska živ. prostředí je jedním z nejdůlež. orgánů Hosp. a soc. rady Komise pro udržitelný rozvoj (UN CSD) – o jejím zřízení rozhodlo Val. shromáždění v r. 92, jejím posláním je sledovat naplňování dohod přijatých na konferenci v Rio de Janeiru na úrovni místní, regionální i mezinárodní. Jejím úkolem je posilovat spolupráci mezi organizacemi OSN, vládami, obč. sdruženími, které se spojují v úsilí za dosažení trvale udrž. rozvoje.

UNEP – Program pro životní prostředí: založen r. 72 jako zvl. těleso OSN, je to jediná agentura OSN, která je výhradně zaměřena na environmentální problémy. Byla vytvořena na zákl. doporučení Stockholm. konference Valným shromážděním. Sekretariát sídlí v Nairobi. Zpracovává a rozšiřuje pravidelné zprávy o stavu globálního živ. prostředí. Úlohou je především navrhovat programy, které jsou uskutečňovány prostřednictvím OSN. V rámci UNEP byl vytvořen Earthwatch – globální monitorovací program k zaznamenávání význam. změn ve stavu živ. prostředí. Dominantní v politice UNEP je vztah mezi živ. prostředím a rozvojem . Jeho aktivity jsou zaměřeny na problémy související s lid. sídlišti, zdravím lidstva a kvalitou živ. prostředí, suchozem. ekosystémy, moři a oceány atd. Důlež. roli hrál při uzavírání Úmluvy o mez. obchodě s ohrož. druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), Úmluvy na ochranu ozon. vrstvy, Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpeč. odpadů přes hranice států a Úmluvy o biolog. rozmanitosti.

Žádné komentáře:

Okomentovat