Prosazování práva živ. prostředí:
Je to systém opatření, nástrojů a metod, zaměřených na dosažení zamýšleného účinku pr. norem. V právu živ. prostředí se prosazováním zajišťuje, že se subjekty, jejichž chování pr. normy upravují, budou chovat tak, aby nedocházelo ke škodám na živ. prostředí, aby se jeho stav zlepšoval, aby se šetrně hospodařilo s přír. zdroji. Právo ES zavazuje čl. státy činit veškerá potřebná opatření, aby splnily své závazky vyplývající z Římské smlouvy nebo z činnosti orgánů Společenství.
Rozhodující krok ke zkvalitnění monitoringu aplikace práva živ. prostředí ES učinil Parlament. V r. 83 se ztratily sudy obsahující půdu kontaminovanou při havárii v Sevesu. V rozporu s předpisy vnitrostát. práva i s předpisy ES byly z Itálie dopraveny do Francie, kde na čas zmizely. K vyšetření tohoto případu ustavil Parlament zvl. vyšetřovací výbor. Jeho závěreč. zpráva uložila Komisi povinnost sledovat implementaci a aplikaci směrnic Společenství upravujících ochranu živ. prostředí. Komise pak v r. 84 zřídila spec. správní odbor, který měl plnění této povinnosti zajišťovat. Komise má dle Římské smlouvy výlučnou kompetenci zajišťovat, aby ustanovení smlouvy a opatření, která dle ní přijímají příslušné orgány, byla řádně aplikována. Musí kontrolovat, jak probíhá implementace pr. norem ES, zajišťovat, že směrnice jsou implementovány ve stanov. lhůtách , plně a obsahově správně.
Pokud Komise dospěje k názoru, že čl. stát nesplnil povinnost vyplývající z Řím. smlouvy, postupuje dle čl. 169 této smlouvy. To přichází v úvahu, jestliže čl. stát nedodržel lhůtu pro přijetí stanovených opatření anebo příslušná ustanovení nesprávně implementoval nebo aplikoval. Komise upozorní čl.stát, že mohlo dojít k porušení ustanovení směrnice a poskytne čl. státu urč. lhůtu, aby se k oznámení vyjádřil. Na základě toho se pak Komise musí rozhodnout, zda jde skutečně o porušení dané směrnice a zda učiní další krok či zda v tomto bodě celý postup zastaví. Rozhodne-li se, že bude v postupu dle čl. 169 pokračovat, vydá posudek s odůvodněním, ve kterém dá čl. státu možnost, aby ve stanov. lhůtě přijal opatření k nápravě. Jestliže stát navržená opatření včas nepřijme, může Komise učinit 3. krok – předložit celou věc Soudnímu dvoru. Jestliže dojde Soudní dvůr k závěru, že podání Komise bylo oprávněné, uzavírá celý postup svým rozsudkem – uloží v něm čl. státu povinnost učinit potřebná opatření. Pokud čl. stát nesplní opatření , která mu Soud. dvůr uložil, následuje postup obdobný jako na samém počátku. Nakonec shledá-li Soudní dvůr, že čl. stát skutečně nepostupoval dle původního rozsudku, může mu uložit zaplacení penále nebo pokuty navržené Komisí.
Žádné komentáře:
Okomentovat