Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Úmluva o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů

Úmluva o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů – přijata r. 79 v Bonnu, je založena na poznání, že ochrana stěhovavých druhů zvířat vyžaduje sladěnou akci všech zúčastněných států. Vztahuje se nejen na ptáky, ale i na savce, ryby a plazy. Stěhovavý druh = významná část příslušníků populace nebo geograficky oddělené části populace cyklicky a předvídatelně překračuje jednu nebo více hranic jurisdikce států.
Okamžitá ochrana je poskytována druhům na seznamu I, které jsou kriticky ohroženy (např. orel mořský) – státy, na jejichž území tyto druhy urč. dobu sídlí, jsou povinny zachovávat, a kde je to možné, obnovit sídliště těchto druhů, dále jsou povinny vyloučit či zmírnit překážky k jejich migraci, zakázat úmyslné zabíjení, poškozování, rušení a odchyt (s urč. výjimkou za přesně definovaných podmínek). Příloha II uvádí druhy, jejichž záchovný status (= souhrn vlivů působících na stěhovavé druhy) vyžaduje mez. dohody pro jejich zachování (např. netopýři, kytovci atd.) – každá taková dohoda by měla pokrýt celý areál výskytu stěhovavých druhů - např. regionální Dohoda o ochraně netopýrů (uzavřena v Londýně r. 91) – přistoupila k ni i ČR – sml. strany se zavázaly zakázat úmyslný lov, odchyt, držbu či zabíjení netopýrů a určit lokality, které jsou vhodné jako sídliště netopýrů , sledovat aplikaci pesticidů a její dopad na netopýry a nahrazovat toxické prostředky na ochranu rostlin bezpečnými alternativami.

Úmluva o ochraně evr. volně žijících druhů a jejich přirozených sídlišť - připravena v rámci Rady Evropy, je známá pod názvem Bernská úmluva. Je to úmluva regionální. Jejím cílem je zachování divoké fauny a flóry, ochrana přiroz. sídlišť a mez. spolupráce na tomto úseku. Snaží se postihnout všechny aspekty ochrany fauny a flóry komplexně.

Úmluva o biodiverzitě : přijata na konferenci v Rio de Janeiru, v platnost vstoupila r. 93. Státy mají suverénní právo využívat své vlastní zdroje v souladu se svou ekolog. politikou, mají ale i odpovědnost zajistit, aby aktivity v rámci jejich působnosti nezpůsobily škody na živ. prostředí jiných států. Princip trvale udržitelného využívání = využívání složek biodiverzity takovým způsobem a v takovém rozsahu, který nevede k dlouhodobému poklesu biodiverzity. Základem ochrany rozmanitosti druhů je ochrana ekosystémů a přírodních biotopů.

Žádné komentáře:

Okomentovat