Maastrichtská smlouva (Sml. o EU):
Mezi principy environ. politiky zařadila princip předběžné opatrnosti. Zdůraznila nutnost integrace požadavků ochrany živ. prostředí do všech ostatních politik Společenství. Zavedla do Římské smlouvy pojem trvale udržitelný růst („trvale udržitelný a neinflační hosp. růst respektující životní prostředí“). Přinesla významnou změnu v legisl. procesu. Na rozdíl od předchozí úpravy většinu opatření týkajících se živ. prostředí přijímá Rada kvalifikovanou většinou, a to buď v procesu spolurozhodování nebo spolupráce s Parlamentem. Pouze některá opatření ses i nadále přijímají v Radě jednomyslně. Maastricht. smlouva tedy uvolnila proces rozhodování ve věcech živ. prostředí, protože nadále již nesouhlas pouze 1 státu nemohl blokovat přijetí progresivního opatření. Na Maastricht. smlouvu navázal Pátý akční program Společenství. Vychází důsledně z principu trvale udržitelného rozvoje. Program stanoví dlouhodobé cíle, které se vztahují buď k jednotl. cílovým skupinám nebo k věcným tématům ekol. politiky. K jeho hl. cílům patří: snížit okyselování ovzduší, minimalizovat produkci odpadů, podporovat recyklaci a opětovné používání skla, papíru a plastů, podpořit zavádění fin. stimulačních nástrojů k využívání čistějších paliv atd. Tématy ekol. politiky jsou změna klimatu, okyselování a čistota ovzduší, ochrana přírody a biologické diverzity, hospodaření s přír. zdroji, městské prostředí, pobřežní zóny a hospodaření s odpady. Oblasti, na něž je v rámci zmíněných cílových skupin třeba přednostně zaměřit pozornost:
- trvale udržitelné hospodaření s přír. zdroji
- integrovaná ochrana živ. prostředí a předcházení vzniku odpadů
- snižování spotřeby energie vyrobené z neobnovitelných zdrojů
- zkvalitnění obalových technologií
- zkvalitnění péče o zdraví a bezpečnost
Program klade důraz na dělbu odpovědnosti mezi veř. správou, podniky a veřejností. Spektrum nástrojů ochrany živ. prostředí: právní nástroje (pr. předpisy, příkazy, zákazy), tržní nástroje (měly by vést k odpovědnému využívání přír. zdrojů, k předcházení znečištění a vzniku odpadů), tzv. horizontální (podpůrné) nástroje – statistic. data, vědec. výzkum, techn. rozvoj atd.
V současné době se připravuje 6. akční program .
Amsterodamská smlouva (podepsána r. 1997):
Mezi základními cíli Společenství se objevuje podpora vysoké úrovně ochrany živ. prostředí a zlepšování jeho kvality. Změny v legisl. procesu: většina opatření v oblasti živ. prostředí od 1.5. 1999 přijímána kvalif. většinou v Radě. Pouze některá opatření přijímá Rada jednomyslně na návrh Komise a po konzultaci s Parlamentem, Hosp. a soc. výborem a Výborem regionů (opatření týkající se územ. plánování, využívání půdy, vyjma hospodaření s odpady, s vodními zdroji atd.). Amster. smlouva používá pojem trvale udržitelného rozvoje.
Žádné komentáře:
Okomentovat