Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Z heuristické povahy vyplývá možnost postupného zdokonalování jednotlivých fází zpětným využitím poznatků dalších fází.

Proces RA tedy členíme do těchto sedmi fází:

1. Vymezení problémů, stanovení cílů
Problém
má být určen tak, aby z jeho vymezení cíle řešení logicky vyplývaly. Bez stanovení cíle nemá rozhodnutí smysl.Někdy je třeba cíle doplnit a zpřesnit v rámci fáze rozboru informací a podkladů.
Cíl může být vyjádřen jediným pojmem (maximální zisk). Často rozlišujeme cíle nebo cílové požadavky absolutní nezbytné (které musí splňovat každá varianta řešení) a relativní, žádoucí, které jsou podkladem pro výběr nejvhodnější varianty.

2. Rozbor informací a podkladů
Obsahem fáze je dokonalé poznání problému a příprava podkladů pro úspěšné rozhodnutí. Stanovený cíl a rozhodovací programy vymezují prostor potřebných informací pro:

· stanovení variant,

· stanovení kriterií hodnocení variant,

· určení nepříznivých důsledků ohrožujících realizaci variant.

3. Stanovení variant
Formulování variant je považováno za nejkritičtější fázi celého rozhodovacího procesu. V RA jsou varianty stanovovány metodou odborného posouzení. To provádí odborníci, kteří počítají jen s variantami reálnými a účelnými z hlediska stanovených cílů. Někdy je vhodné použít i některou metodu tvůrčího myšlení (Brainstorming, Gordonova metoda). Často bývá i jednou z variant stávající stav pokud přímo neodporuje stanoveným cílů.

Žádné komentáře:

Okomentovat